Pesketaryen Diyetinin Sağlığa Yararları ve Zararları

Bu yeme stilini seçerseniz, diğer sağlıklı yaşam avantajlarından da yararlanacaksınız. Bir peskataryan diyet planını takip ederseniz, vejetaryen bir diyet ve daha fazla balık yeme ile ilişkili faydalar elde edersiniz.

Araştırmacılar, vejetaryenler, yarı vejetaryenler ve pesco-vejetaryenler, omnivorlardan (her şeyi yiyen insanlar) daha fazla “besin kalitesi açısından daha iyi” diyetlere sahip olduklarını bulmuşlardır, ancak bazı eleştirmenler diğer faktörlerin beslenmenin iyileşmesine yol açtığını savunmaktadır. Kalite – sadece yiyecek seçenekleri değil.

Çalışmalar ayrıca vegan veya vejetaryen bazlı bir diyetin (bir peskataryan diyet dahil) takip edilmesinin daha düşük BMI (vücut kitle indeksi) ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Bazen et veya balık içerir, sağlıklı vücut ağırlığı, gelişmiş metabolik sağlık belirteçleri, kan basıncı ve tip 2 diyabet riskinin azaltılması gibi faydalardan yararlanır.

Ayrıca, balıklar doymuş yağ oranı düşüktür ve diğer besin maddeleri bakımından zengindir. Et bazlı yemekleri balık bazlı yemeklerle değiştirdiğinizde, sağlıklı bir kiloya ulaşmanıza ve korumanıza yardımcı olmak için diyetinizden kalori ve yağ kesebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Balık Yemenin Faydaları

Daha Fazla Omega-3 Yağ Asitler

Belirli balık türlerini yediğinizde, omega-3 yağ asitleri alımınızı artırırsınız. Bazı insanlar önerilen günlük ihtiyacı karşılamak için takviye alırken, çoğu sağlık uzmanı yiyeceklerden alımınızı almanızı önerir.

Omega-3 kalp sağlığını artırır, romatoid artrit semptomlarını azaltabilir ve hatta beyin ve göz sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca Bakınız: Omega-3 Yağ Asitleri Oranı En Yüksek 8 Balık

Çevresel Faydalar

Bazı insanlar çevre üzerindeki olumlu etkisi nedeniyle bir peskataryan diyet uygular. Etin yetiştirilmesi ve işlenmesi toprağı kaplar ve tehlikeli emisyonlara katkıda bulunur. Ete bağımlılığımızı azaltarak ve sürdürülebilir balık seçimleri yaparak daha sağlıklı bir gezegen yaratabiliriz.

Peskataryan  Diyetin Eksileri

Daha Pahalı

Bu yeme planının (meyve, sebze ve taze balık) temel gıdalarını satın almak pahalı olabilir. Ama her zaman taze satın almak zorunda değilsiniz. Birçok hazır meyve ve sebze torbası, taze versiyonlar kadar sağlıklıdır. Dondurulmuş balıkların depolanması kolaydır ve ekonomiktir. Şeker veya tuz gibi katkı maddeleri içermeyen ürünleri seçin.

Civa Yüksek

Daha yüksek cıva seviyesine sahip balıklardan kaçının. Uzmanlar balıkları “en iyi seçimler”, “iyi seçimler” ve “kaçınılması gereken balıklar” olarak sınıflandırmaktadır. Grafik, tüketicilerin deniz ürünleri seçerken zararlı toksin alımını azaltabilmeleri için sağlıklı ve güvenli kararlar almalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

En iyi seçenekler arasında ringa balığı, ıstakoz ve tatlı su alabalığı bulunur. İyi seçenekler balığı, halibut ve orfoz içerir. Kaçınılması gereken balıklar, büyük göz ton balığı, turuncu pürüzlü ve kılıç balığı içerir.

Ayrıca Bakınız: Balıklardaki Civanın Sağlığımıza Olumsuz Etkileri

B-12 Vitamini Düşük

Bu önemli mikro besin genellikle hayvansal gıdalarda bulunur, bu nedenle bir peskataryan diyet yerken daha az alabilirsiniz. B-12 (kobalamin), sağlıklı bir sinir sisteminin korunması, kırmızı kan hücrelerinin ve DNA’nın oluşumu ve protein metabolizması için önemlidir.

B-12’de yüksek etsiz yiyecekler arasında kabuklu deniz ürünleri, yumurta, süt ve süt ürünleri ve bazı güçlendirilmiş tahıllar bulunur.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önemli Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status