Papaya: Besin Değerleri ve Kalorisi

Papaya, yaklaşık 1 ila 2 kilo ağırlığında, büyük bir armut şeklinde hafif tatlı, yumuşak, yeşilimsi sarı bir meyvedir. Tatlılıkları nedeniyle, papayaların sağlıklı bir seçim olup olmadığı konusunda kafanız karışabilir. Neyse ki, papayaların lif içeriği yüksektir ve C ve A vitamini gibi anahtar besinlerle yüklüdür.

Papaya tariflere çok yönlülük katar ve tatlı ve tuzlu soslar, çorbalar veya sorbeler için kullanılabilir. Papayalar ayrıca eti papain adı verilen bir enzime sahip oldukları için iyi bir turşu da olur.

Ayrıca Bakınız: Papaya Faydaları

Papayanın Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri, bir inç küplere dilimlenmiş 1 fincan (145g) ham papaya için verilmiştir.

  • Kalori: 62
  • Yağ: 0,40g
  • Sodyum: 11.6mg
  • Karbonhidratlar: 16g
  • Lif: 2.5g
  • Şekerler: 11g
  • Protein: 0.7g

Karbonhidrat

Papaya, fincan başına sadece 62 kalori içeren lezzetli bir meyvedir. Papaya’daki kalorilerin çoğu karbonhidratlardan gelir. Lif (2.5 gram) ve doğal olarak oluşan şekerler (yaklaşık 11 gram) dahil olmak üzere bir papaya porsiyonunda yaklaşık 16 gram karbonhidrat vardır. Papaya’nın glisemik indeksi 60 ve glisemik yükü 9.2’dir.

Yağlar

Papaya’da neredeyse hiç yağ yoktur, her 1 fincan 1 gramdan az porsiyon içerir.

Protein

Papaya, porsiyon başına 1 gramdan daha az protein sağlar.

Vitaminler ve Mineraller

Papaya, servis başına 88.3 miligram sağlayan C vitamini bakımından zengindir. Çoğu yetişkin için, C vitamini için önerilen diyet ödeneği 75-90 miligram arasındadır, bu nedenle 1 fincan papaya yaklaşık C vitamini gereksinimlerinin %100’ünü kapsar.

Papaya ayrıca mükemmel bir A vitamini kaynağıdır ve daha spesifik olarak karotenoid lycopene içerir.

Papaya, kremsi bir ağız hissi ve hafif bir lezzet ile çoğu meyveden farklı bir tada sahiptir. Papaya’nın tadı genellikle kavun ile karşılaştırılır, ancak daha az tatlı ve daha yumuşak bir dokuya sahiptir. Bazen papaya, çok az veya hiç lezzetsiz, ayak kokusu olarak tanımlanan belirgin bir kokuya sahip olabilir. Genellikle bu meyvenin olgun olmadığı anlamına gelir. Papaya’nın tam lezzetini elde etmek için çok olgun olmalıdır.

Papaya Depolama ve Gıda Güvenliği

Papaya tamamen olgunlaşana kadar oda sıcaklığında saklanabilir ve daha sonra bir haftaya kadar buzdolabında saklanabilir. Olgunluğun en iyi belirleyicisi yumuşaklık değil renktir. Sarıdan yeşile ten rengi daha fazla olan papayaları seçin. Papaya ne kadar yeşilse, o kadar az olgunlaşır. Lekeler içeren papayalardan kaçının ve dolgun ve pürüzsüz olanları seçin.

Papayaları daha hızlı olgunlaştırmak istiyorsanız, tüm meyveyi olgun bir muz olan bir kağıt torbaya koyun. Olgun muzlar doğal olarak etilen gazını serbest bırakarak meyvenin daha hızlı olgunlaşmasına yardımcı olur.

Taze papayaya kesmeden önce, keserken bıçağa bulaşabilecek bakteri veya kiri temizlemek için ellerinizi yıkadığınızdan ve papayayı su altında yıkadığınızdan emin olun. Kestikten sonra papayayı buzdolabında saklayın ve birkaç gün içinde kullanın.

Nasıl hazırlanır?

Papaya’yı günün herhangi bir saatinde yemek planınıza dahil edebilirsiniz. Papayas beslenme değeri ile birlikte yemeklere lezzet ve renk katıyor. Papaya dilimleyin, derisini çıkarın ve sade veya limon ile yiyin.

Papaya’yı smoothies, tatlı ve baharatlı soslar, soğutulmuş çorbalar veya protein barları yapmak için karıştırın. Papayaları doğrayın ve meyve salatalarına, salsa soslara veya kompostolara ekleyin.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status