Kombucha (Kombu) Çayı Ne İşe Yarar? Faydalı Mı?

Kombucha Nedir?

Kombucha (botanik adı Medusomyces gisevii), aynı zamanda kombu olarak da adlandırılan fermente çaydır. Şekerli yeşil veya siyah çayı fermente ederek yapılan bir içecektir. SCOBY‘nin (mantar, bakteri ve maya simbiyotik kültürü) eklendiği efervesan, keskin fermente probiyotik açısından zengin bir çaydır. Bu içecek birçok sağlık yararı sunar. 2000 yılı aşkın bir süre önce, Kombucha çayı Çin menşelidir.

Her Gün Kombucha İçmek Güvenli Midir?

Çeşitli bilimsel çalışmalar, kontamine veya aşırı fermente kombucha’nın ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini ve çoğu durumda gıda kaynaklı bir hastalığa neden olabileceğini bildirmiştir. Her gün 2 defa kombucha çayı içmek güvenli olabiilir. Ancak herhangi bir rahatsızlık yaşıyorsanız veya hamile iseniz, kombucha çayı içmenin güvenli olup olmadığı konusunda doktorunuza danışmanız önerilir.

Ne Kadar Kombucha İçmeliyim?

Kombucha çayı içmeyi seçerseniz, günde bir porsiyon (450 gram veya daha az) önerilir. Kombucha çayını ilk defa veya yeni tüketiyorsanı, sindirim sisteminize yardımcı olmak için daha küçük dozlar yeterlidir. Kombucha ürünleri alkol içerir. Bu nedenle, bir seferde çok fazla içmek akşamdan kalma semptomlarına neden olabilir.

Kombucha Çayının Sağlığımıza Yararları

1. Kombucha güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir

Kombucha bakterilere karşı müthiş bir düşmandır. Kombucha’daki yeşil veya siyah çaydan yapılan asetik asit ve polifenoller, hastalığı ve enfeksiyona neden olan mayaları (Candida mayaları) ve bakterileri ortadan kaldırabilecek güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir.

2. Kombucha enerji geliştirmeye yardımcı olur

Kombucha enerji verici demir ve B vitaminleri içerir. Demir kandaki hemoglobini iyileştirir ve arttırır, böylece oksijen akışını arttırır

3. Kombucha iyi bir probiyotik kaynağıdır

Probiyotik bakteriler insanlarda bağırsak mikrobiyomunu dengelemede ve sindirimi iyileştirmede yardımcı olur. Kombucha, vücutta güçlü antioksidanlar olarak hizmet eden bitki kimyasal polifenolleri (biyoaktif bileşik) içerir.

Kombucha’nın düzenli içilmesi karın yağını azaltabilir, prostat, meme ve kolon kanseri riskini azaltabilir. Kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilir, kolesterol seviyelerini iyileştirebilir ve daha fazlasını yapabilir.

Ayrıca Bakınız: Bağırsak Sağlığının Önemi

4. Kombucha kanser riskini azaltır

Çeşitli bilimsel çalışmalar, kombucha’nın kontrolsüz hücre büyümesi ve hücre mutasyonu ile karakterize edilen korkunç bir hastalık olan kanserin tedavisinde veya önlenmesinde önemli bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

Kombucha, yüksek konsantrasyonda antioksidan ve çay polifenolleri nedeniyle test tüpü çalışmalarında kanser hücrelerinin hayatta kalmasını hafifletmeye yardımcı olur. Gen mutasyonunu engeller, kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engeller.

5. Kombucha kalp hastalığı riskini hafifletebilir

Günde yarım fincan kombucha içmek, yüksek tansiyon ve kolesterol seviyeleri için doğal bir savaşçı görevi görür. Kalp risk faktörlerinizi iyileştirebilir ve kalp krizinden tam iyileşme olasılığını artırabilir. Kombucha, trigliseritlerinizi azaltabilir, “kötü” LDL (Düşük yoğunluklu lipoprotein) ve “iyi” HDL (Yüksek yoğunluklu lipoprotein) kolesterol seviyelerini iyileştirebilir.

6. Kombucha kan şekeri ve diyabeti iyileştirebilir

Kombucha, kan şekeri düzeylerini düşürmede sade çaya kıyasla çok daha etkilidir. Karbonhidratların sindirimini yavaşlatarak kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde düşürdüğü bulunmuştur.

Hemoglobin A1C seviyelerini hafifletir. Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını iyileştirir ve insülin üretimini yükseltir. Ayrıca LDL (Düşük yoğunluklu lipoprotein) (“kötü”) kolesterol ve trigliseritlerin emilimini ve HDL (Yüksek yoğunluklu lipoprotein) (“iyi”) kolesterol seviyelerini önemli ölçüde arttırır.

Ayrıca Bakınız: Kolesterolü Düşüren Sağlıklı Yiyecekler

Kombucha içenlerin, araştırma çalışmalarından birinde, diyabetik olma riskinin yüzde 18 daha düşük olduğu bildirildi.

7. Kombucha ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur

Kombucha’da bulunan B1, B6 ve B12 vitaminleri, ruh halini dengelemeye, depresyonla mücadeleye ve konsantrasyonu artırmaya yardımcı olur. İçecek ayrıca stres hormonu olan kortizol salınımını önleyen C vitamini içerir.

8. Kombucha artritin önlenmesine yardımcı olur

Kombucha, içinde glukozamin olarak bilinen güçlü bir bileşiğe sahiptir. Glukozamin, kıkırdağı koruyan ve artritik ağrıyı hafifleten hyaluronik üretimine yardımcı olur. Her türlü artritin giderilmesi ve tedavisinde faydalıdır.

Kombucha Yan Etkileri, Alerjiler ve Etkileşimler

Kombucha içilmesi aşağıdaki durumlarda önerilmez:

  • Çay asidik olduğu için midede pH seviyelerine duyarlı herhangi bir ilaç veya ilaç alıyorsunuz;
  • Kombucha’da kafein olduğu için kafeine karşı hassassınız;
  • Güvenliği aşılan bağışıklık sisteminiz var;
  • Diyabetikseniz.

Kombucha, şeker yüklü enerji içecekleri, alkolsüz içecekler ve alkole mükemmel bir alternatiftir. Çayın sağlıklı bir bağırsak sağlayan probiyotik faydaları vardır. Bir Kombucha seçerken, kullanılan bakterileri, şeker içeriğini, kişisel tadı ve demleme süresini anlamak önemlidir.

Ev yapımı kombucha’yı denemeye karar verirseniz, aşırı fermente veya kontamine kombucha’nın faydadan daha fazla zarara neden olabileceğinden, uygun bir şekilde hazırlandığını kontrol etmek önemlidir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status