Kabağın Fiziksel ve Ruhsal Olarak Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kabaktaki besinler belirli sağlık yararları sağlayabilir. Bunlara aşağıda örnekler verdik.

Ayrıca Bakınız: Kabak Besin Değerleri

Kabak Yemenin Yararları

Hücre Koruması

Kabak, tek fincanlık bir porsiyonda günlük C vitamini ihtiyaçlarınızın yaklaşık %24’ünü sağlar. C vitamini, bağışıklığı arttırmak, hücreleri onarmak ve yaşlanma sürecini yavaşlatmak için önemli olan suda çözünür bir vitamindir.

Bir antioksidan olarak, C vitamininin çevremizdeki serbest dumanlara (sigara dumanı gibi) veya vücut tarafından yapılan serbest radikallerin maruz kalmasından kaynaklanan oksidatif stresi önlediğine inanılmaktadır. Uzmanlar, antioksidan takviyesi almak yerine meyve ve sebze gibi gıdalarda antioksidan tüketmemizi tavsiye ediyor.

Ayrıca Bakınız: Stres Ve Depresyona İyi Gelen Bitkiler

Kanserden Korunma

Bazı araştırmalar, daha fazla meyve ve sebze içeren beslenmenin, özellikle akciğer, meme, kolon veya rektum, mide, ağız boşluğu, gırtlak veya farenks ve özofagus gibi bazı kanserlerin riskinde azalma ile ilişkili olduğunu ileri sürmüştür.

Bazı çalışmalar antioksidan ve antienflamatuar özellikleri nedeniyle C vitamininin bu faydadan sorumlu olabileceğini düşündürmektedir. Ancak bu potansiyel faydayı tam olarak anlamak için daha fazla kanıt gerektiğini de not ediliyor.

Daha İyi Cilt

Kabaktaki C vitamini ayrıca cildinizdeki ana protein olan kolajen üretiminden de sorumludur. C vitamini ayrıca antioksidan korumasına yardımcı olabilir ve yaşa bağlı cilt düşüşüne ve UV kaynaklı foto hasarlara karşı koruma sağlayabilir.

2017 yılında yayınlanan bir araştırma incelemesinin yazarları, sağlıklı cildin bir dizi çalışmada daha yüksek meyve ve sebze alımı ile pozitif olarak ilişkili olduğunu belirtti.

Gözlenen faydadan sorumlu meyve ve sebzelerde aktif bileşenin tanımlanamamasına rağmen, C vitamini mevcudiyetinin bir faktör olabileceğini belirtmektedirler.

Premenstrüel Sendrom Belirtilerinin Azalması

Bazı çalışmalara göre, kabaktaki B6 vitamini PMS semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak araştırma sınırlıdır. Ayrıca, NIH bir fayda gösteren çalışmaların çoğunun kalitesiz olduğunu ve B6 vitamininin bu fayda sağlayabileceğini kanıtlamak için daha fazla kanıt gerektiğini belirtmektedir.

Ayrıca Bakınız: Regl Ağrısını Azaltmanın 10 Doğal Yolu

Daha Az Sabah Hastalığı

Ön çalışmalar ayrıca, B6 vitamininin hamileliğin erken aşamalarında kadınlar tarafından hissedilen sabah hastalıklarının azaltılmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, çalışma sonuçları karışıktır.

Alerjiler

Uzmanlara göre, oral alerji sendromu (OAS) olan insanlar kabak veya sarı kabak tüketirken semptomlar yaşayabilir.7OAS, her iki polende de bulunan çapraz reaksiyona giren alerjenlerden (huş ağacı, yakupotu veya çim polenleri), çiğ meyveler, sebzeler veya kuruyemişlerden olabilir.

Kabak alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız veya yedikten sonra ağız veya boğaz bölgesinde kaşıntı hissediyorsanız, bir doktora başvurun.

Kabağın Zararları ve Yan Etkileri

Kabak, bazen belirli insektisit tiplerine eklenen acı bileşikler olan cucurbitacinler içerir. Bununla birlikte, normal şartlar altında, cucurbitacinler insanlar tarafından acı olarak algılanmayacak kadar düşük konsantrasyonlarda üretilir.

Bazı durumlarda, yüksek ısı gibi faktörler, cucurbitacin içeren meyvelerin acı bir tada sahip olmasına neden olabilir. Acı kabak yiyen insanlarda nadiren mide krampları ve ishal vakaları meydana gelmiştir. Yiyeceklerde cucurbitacinlerin varlığına özgü kurallar yoktur.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status