Çedar Peyniri: Besin Değerleri ve Kalorisi

Cheddar peyniri, nemli, serin mağaraların peynirin olgunlaşması için mükemmel nem koşullarını sağladığı Somerset, İngiltere’deki Cheddar köyünden gelir. Ancak, 12. yüzyılda İngiltere’de kurulduğundan bu yana, bu lezzetli süt ürünü, dünyadaki peynir severlerin kalplerine (ve karınlarına) girmiştir.

Bugün, çedar, ister melez quesadillas, kremsi mac ve peynir, ister cızırtılı bir hamburgerle servis edilen Amerikalıların en sevdiği peynirlerinden biridir.

Çedar, birçok konforlu gıdaya lezzetli bir ektir, ancak sağlığa iyi bir üne sahip olması gerekmez. Birçok insanın kaşarın yüksek kalorili sayısı ve doymuş yağ içeriği hakkında endişeleri vardır. Beslenme dezavantajları olsa da, ılımlı miktarda çedar sağlıklı bir diyetin keyifli bir parçası olabilir.

Ayrıca Bakınız: Çedar Peyniri Faydaları

Çedar Peyniri Besin Değerleri

28g kaşar peyniri için bu beslenme bilgisi sağlanmaktadır.

  • Kalori: 110
  • Yağ: 5g
  • Sodyum: 180mg
  • Karbonhidratlar: 0g
  • Lif: 0g
  • Şekerler: 0g
  • Protein: 7g

Karbonhidrat

Birçok peynir gibi, çedar da sıfır karbonhidrat içerir. Bu da lif veya şekeri olmadığı anlamına gelir.

Yağlar

Çedar peyniri ilgili sağlıkla ilgili endişelerin çoğu, yağ içeriğine ve daha spesifik olarak doymuş yağ içeriğine odaklanır. Tam yağlı çedarın hem toplam yağda (28 gr başına 9 gram) hem de doymuş yağda (28 gr başına 6 gram) yüksek olduğu doğrudur.

Geleneksel olarak, beslenme önerileri, kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için doymuş yağda düşük bir diyet tüketmeyi önermektedir.

Bununla birlikte, yeni araştırmalar, peynir gibi tüm gıdalarda doymuş yağın daha önce inanılan kalp sağlığı üzerinde zararlı etkileri olmayabileceğini göstermektedir.

Birçok uzman şimdi, sütteki doymuş yağın artılarını ve eksilerini belirlemek için daha fazla araştırma yapılmasını istiyor.

Protein

28 gr porsiyon başına 7g’de protein, çedar kalorisinin %30’undan fazlasını oluşturur. Bu, günlük alımınıza önemli ölçüde katkıda bulunabilir.

Vitaminler ve Mineraller

Kalsiyum kaşarın 28 gr başına 200 mg (veya günlük değerinizin %20’si) oranında belirgin mikrobesin yıldızıdır. Ancak kalsiyumun sunduğu tek vitamin veya mineral kaşar değil.

28 gr günlük A vitamini tavsiyenizin %6’sını ve fosforunuzun %14’ünün yanı sıra az miktarda çinko, selenyum ve riboflavin sağlar. Yine de tuzu azaltmaya çalışıyorsanız, unutmayın: Çedar da sodyumda nispeten yüksektir.

Çedar Peyniri Saklama Koşulları ve Gıda Güvenliği

Tüm peynirleri soğukta tutmak önemlidir, ancak çedar teknik olarak soğutma gerektirmez. Ancak, çedarın buzdolabında saklanması, daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır. Açılmamış çedar buzdolabında altı aya kadar dayanabilir ve açılan paketler üç ila dört hafta boyunca tüketilebilir.

Sert bir peynir olduğu için, çedar dondurmaya bile iyi gelir, ancak dondurarak ömrünü daha fazla uzatamazsınız. Uzmanlar çedarın yaklaşık altı ay boyunca dondurulabileceğini tahmin ediyor.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status