Kabak Çekirdeği: Besin Değerleri ve Kalorisi

Kabak çekirdeği, çeşitli vitaminler ve mineraller içeren doyurucu, kalori yoğun bir atıştırmalıktır. Kilo vermeye çalışıyorsanız, kabak çekirdeğindeki kalorilerden endişe duyabilirsiniz.

Bununla birlikte, uygun porsiyon kontrolü ile kabak çekirdeği, boş kalorili atıştırmalıklar için istekleri azaltabilir ve vücudunuza en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu beslenmeyi verebilir.

Ayrıca Bakınız: Kabak Çekirdeği Faydaları

Kabak Çekirdeğinin Besin Değerleri

Tuz olmadan hazırlanan bütün kavrulmuş kabak çekirdeği 28g veya 85 tohum için aşağıdaki beslenme bilgileri verilmiştir.

  • Kalori: 126
  • Yağ: 5,5g
  • Sodyum: 5mg
  • Karbonhidratlar: 15.2 g
  • Lif: 5.2g
  • Şekerler: 0g
  • Protein: 5.3g

Karbonhidrat

Tek bir porsiyon kabak çekirdeği 15.2 gram karbonhidrat sağlar, ancak porsiyon 5.2 gram lif sağladığı için sadece yaklaşık 10 gram net karbonhidrat sağlar.

Yağlar

Tek bir porsiyon kabak çekirdeği 5 gramdan biraz daha fazla toplam yağ sağlar. Paketlenmiş ürünlerdeki yağ içeriğinin çoğu, kavurma işlemi sırasında eklenen yağlardan gelir.

Tohumları bir çorba kaşığı tereyağında kavurursanız, 102 kalori, 12 gram yağ, 7 gram doymuş yağ ve 2 miligram sodyum ekleyin.

Tohumları bir çorba kaşığı zeytinyağında kavurursanız, 119 kalori, 14 gram yağ, 1.9 gram doymuş yağ (ancak 10 gram tekli doymamış yağ ve 1.4 gram çoklu doymamış yağ) ekleyin.

Protein

Kavrulmuş kabak çekirdeği 28 gr başına 5.3 gram protein sağlar.

Vitaminler ve Mineraller

Kabak çekirdeği magnezyum, fosfor, bakır ve çinko gibi temel mineralleri içerir.

1 çay kaşığı sofra tuzu içinde 2.325 miligram sodyum bulunduğuna dikkat etmek önemlidir. Tuzsuz kabak çekirdeğini seçin veya kabak çekirdeğini yüksek sodyumlu atıştırmalıklara dönüştürmekten kaçınmak için az miktarda tuz kullanın.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status