Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri Sebepleri

Akciğer kanserinin en yaygın nedeni sigara kullanımıdır. Risk, her gün içilen sigara sayısı ve ne kadar süredir sigara içildiğine bağlıdır. Sigara kullanmayıp, dumanına maruz kalmak da akciğer kanseri riskini arttıran bir etkendir. Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri, en sık sigara içen ya da geçmişte sigara kullanmış olan kişilerde görülür. Bununla birlikte, sigara içmeyen insanlar da bu kanser türü gelişebilir. Bu nedenle, risk faktörler, belirtiler ve semptomlar hakkında bilgi edinmek önemlidir.

Ayrıca Bakınız: Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanseri Belirtileri

Aşağıdaki faktörler bir kişide küçük hücreli olmayan akciğer kanserine yakalanma riskini arttırabilir:

Tütün ürünleri kullanımı: Tütün dumanı akciğer hücrelerine zarar vererek, hücrelerin anormal şekilde büyümesine neden olur. Sigaranın kansere neden olma riski, ne kadar sıklıkla veya ne kadar süredir içildiğine bağlı olarak artabilir. Bir birey sigara içmese bile, düzenli olarak sigara dumanına maruz kalması bile akciğer kanseri riskini arttırabilir.

Aile öyküsü: Ailede akciğer kanseri öyküsü olması, küçük hücreli dışı akciğer kanseri riskini artırabilir. Bazı kanıtlar, birkaç durumda genetik bir bağı işaret ediyor. Bununla birlikte, araştırmalar radon gazı veya sigara gibi ortak çevresel veya davranışsal faktörlerin ailenin akciğer kanseri öyküsünde genetikten çok daha fazla rol oynayıp oynamadığını henüz kanıtlamamıştır.

Asbest: Bunlar birçok kaya türünde bulunan kristallerdir ve binalarda genellikle yanmaz izolasyon olarak kullanılırlar. Asbest lifleri solunduğu zaman, akciğerleri tahriş edebilir.

Radon gazı: Radona maruz kalma, akciğer kanseri de dahil olmak üzere bazı kanser türleri riskinin artması ile ilişkilendirilmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status