Kulakta Siyah Nokta Neden Olur? Nasıl Geçer?

Kulakta siyah nokta neden olur? Kulak içindeki siyah noktalar nasıl geçer?

Kulakta siyah nokta, yüzümüzdeki siyah noktalardan daha çok canımızı sıkar, çünkü kulaktaki siyah noktaları yüzümüzdeki siyah noktalar gibi rahatlıkla göremeyiz ve temizlemekte zorlanırız. Aslında cildimizin neresinde olursa olsun, siyah noktalar herkesin sorunudur. Yaşımız kaç olursa olsun bu siyah noktalar ile baş etmeye çalışırız.

Aslında bizim siyah nokta diye isimlendirdiğimiz şeyin tıptaki ismi komedondur ve komedonun oluşmasına sebep olan şey, cildin altına yerleşerek gözenekleri tıkayan yağ bezeleridir. Bu siyah noktalar pek çok nedenden dolayı oluşabilirler. Bundan kurtulmak için ise, cildi temiz tutmak gerekmektedir. Siyah noktalardan kurtulmak için yapılan en büyük yanlış, tırnaklarla sıkarak siyah noktaları çıkarmaya çalışmaktır. Bunun yerine cilt bakımına gidebilir ya da evde bazı alternatif yöntemlerle siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Kulaktaki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Tencerede su kaynatarak yüzünüzü bu suyun buharında yaklaşık 5 dakika tutarsanız siyak noktalar yumuşayacaktır. Bu yöntem kulaktaki görmekte zorlandığınız siyah noktaları da rahatlıkla çıkarmanızı sağlayacaktır. Bir kulak çöpü ile siyah nokta olan yerlere baskı uygulayarak siyah noktalar kolaylıkla çıkarılabilir.

Bu yöntemi enjektörün iğnesini çıkararak ve plastik kısmını siyah nokta olan yere hafifçe bastırmak da siyah noktaların çıkmasını sağlayacaktır. Ayrıca 1,5 çorba kaşığı süt ile iki çora kaşığı jelatini bir kap içerisinde karıştırıp temiz cilde uygulayabilirsiniz. Yalnız, karışımın donmaması için acele etmenizde fayda vardır. Daha sonra hazırladığınız karışımı siyah nokta olan bölgelere bir çubuk yardımıyla sürebilirsiniz.

Karışımı yaklaşık 15 dakika, maskenin sürüldüğü yer kaskatı kesilinceye kadar bekletin. Daha sonra, karışımı sürdüğünüz yerlerden iyice soyun ve hiç soyulmamış yer kalmamasına dikkat edin. Bu karışım hem bebek gibi yumuşacık bir cilde sahip olmanızı sağlayacak, hem de siyah noktalardan sizi kurtaracak bir yöntemdir.

Sonuç olarak, güzelliğine ve cildine önem veren herkes cilt temizliğine ve bakımına dikkat etmelidir. Temiz olmayan bir ciltte akne ve sivilce oluşumu kaçınılmazdır. Duş sonraları veya yüzünüzü yıkadığınızda kulaklarınızın temizliğine de dikkat ederseniz ve olası bir siyah nokta durumunda yukarıda yazdıklarımı dikkate alırsanız böyle bir sorun da kalmayacaktır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status