Neden Yulaf Yemeliyiz? Yulafın 5 Faydası

Yulafın Faydaları Nelerdir?

Yulaf ezmesi son yıllarda sağlıklı beslenmek isteyenler için iyi bir kahvaltı alternatifi hale gelmiştir. Hızlı ve kolay bir şekilde hazırlanır. Pek çok değişi tarifi de bulunur. Peki yulafın faydaları nelerdir?

1. Yulafın besin bileşimi dengelidir.

Yulaf protein, esansiyel yağ asitleri arasında iyi bir dengeye sahiptir. Ayrıca B1 vitamini, B5 vitamini, magnezyum, fosfor, manganez, demir ve çinko gibi çok çeşitli vitaminler ve mineraller içerir. Bununla bitmiyor.

Yulaf ayrıca avenantramid adı verilen bir grup antioksidan da dahil olmak üzere antioksidanlar açısından zengindir. Son olarak, suda çözündüğünde kalın jel benzeri bir çözelti oluşturan bir tür çözünür lif olan Beta-Glucan içerir.

2. Yulaf kötü kolesterolü düşürür, böylece kardiyovasküler hastalığı önler.

Antioksidanlar, avenantramidler, nitrik oksit üretimini arttırır. Böylece kan damarlarını genişleterek kan basıncı seviyelerini düşürür.

3. Yulaf, kan şekeri seviyelerini stabilize etmeye yardımcı olur ve tip 2 diyabet riskini azaltır.

Yulaf, yüksek lif içeriği ve sindirim sürecini yavaşlatan karmaşık karbonhidratlar nedeniyle kan şekeri seviyesini kontrol etmeye yardımcı olur. Beta-Glucan ile birlikte, kan şekeri seviyelerinin yükselmesini ve düşmesini geciktirir.

4. Yulaf kilo kaybını destekler.

Üçüncü sebepten sonra, sindirim sürecini yavaşlatmak sizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Bu nedenle, yulaf daha az kalori tüketmenize ve böylece fazla kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca, beta-Glucan ile tokluk hormonu kolesistokinin üretimi artar, iştahı azaltır, bu da daha az yemenizi sağlar.

5. Yulaf cilt için mükemmeldir.

Antioksidanlar, avenantramidler, yulafın anti-enflamatuar ve kaşıntı önleyici etkileri vardır. Bu nedenle aslında, toz halindeki yulafı doğal egzama ilaçlarından biridir. Piyasada, iyi bir cilt elde etmeye yardımcı olmak için aslında yulaf bazlı cilt ürünleri bulunmaktadır.

Tüm bu iyi nedenlerle birlikte Instagram’da granola barları veya yoğurtla birlikte yulaf yiyen birçok fit insanı görmek sürpriz değil! Ancak, tüm yulaf ürünleri eşit değildir. Piyasada satılan birçok granola aslında yulafın besin değerini bozan çok fazla şeker içerir. Buna dikkat edilmelidir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status