Obezite ve Kısırlık: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Obezite ve Kısırlık Sebepleri

Östrojen, vücudun iki kaynağında bulunur: yumurtalık ve böbreküstü bezi. Yumurtalık, menstrüasyon döngüsünün evresine bağlı olarak östrojen üretir. Böbreküstü bezleri, “androstenedion” denilen bir hormon üretirler. Bu hormonlar kolesterole bağlıdır ve androstenedion söz konusu olduğunda; yağ hücrelerini östrojene dönüştürürler. Eğer aşırı kilolu iseniz, bu dönüşümden kaynaklanan östrojen fazlası, yumurtalıkların işlevini etkiler. Bu da, doğal yumurtlama döngüsünde bozulmaya neden olur ve genellikle kısırlığa yol açar.

Ayrıca Bakınız: Obezite ve Kısırlık Arasındaki İlişki

Menstrüasyon döngüleri düzenliyse, muhtemelen yumurtalıklardan yumurta atılmaktadır. Bununla birlikte, seyrek menstrüasyon söz konusuysa, yumurtlama da düzensiz olacaktır. Düzensiz dönemlerin en yaygın nedeni polikistik over sendromudur. Obezite veya aşırı kilolu olma, polikistik over sendromunun (PCOS) ortak bir özelliğidir ve kadınlarda kısırlığın en yaygın nedenidir. PCOS’lu hastaların yumurtalıkları çok miktarda androjen ve östrojenik hormon üreten çok sayıda kiste sahiptir. Bu durum, yumurtlamayı engeller, kısırlığa neden olur.

Ayrıca Bakınız: Kadınlarda ve Erkeklerde Obezite ve Kısırlık

Obezite ve Kısırlık Belirtileri

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler, erkek ya da kadın obez veya aşırı kilolu olduğunda, ekstra bir mücadeleyle karşı karşıya olabilirler. Obezite, kadınlarda düzensiz yumurtlama ve kısırlık için ciddi bir risk faktörüdür. Erkeklerde ise, libido azalması, erektil disfonksiyon ve sperm kalitesinin düşmesi sorunlarıyla ilişkidir.

Obezite, aşağıda yer alan doğurganlık sorunlarına neden olabilir:

  • Düzensiz ya da seyrek menstrüasyon döngüleri
  • Kısırlık riskinin artması
  • Doğurganlık tedavilerinde başarı şansının az olması
  • Düşük riski

Bu sorunlara ek olarak obezite, gebelikte yüksek tansiyon ve şeker hastalığı riskini de arttırmaktadır.

Obezite ve Kısırlık Tedavisi

Obezite ile üreme sorunları arasındaki kurulmuş en belirgin bağlantılardan biri, obezite ile kısırlık arasındaki bağlantıdır. Obezite, doğal gebelik döngülerinde başarılı gebelik oranlarını düşürür.

Kısırlık ve obezite ile mücadele ediyorsanız, hamile kalmaya çalışmadan önce kilo vermeniz gerekip gerekmediğine dair doktor görüşü alınız. Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri genellikle ilk tedavi planıdır.

Çok ağır derece obez olan kadınlar, obezite cerrahisi için aday olabilir.

Ayrıca Bakınız: Kısırlık (İnfertilite) Tedavisi

Obezite Cerrahisi ve Gebelik

Obezite sorunları için cerrahi müdahale isteyen kadınların ameliyat sonrası en az 18 ay boyunca gebe kalmamaları önerilir. Bununla birlikte, bazı kadınlar cerrahiden sonra halen aktif kilo kaybı evresindeyken hamile kalabilmektedir.

Zayıflama ameliyatlarından sonra, hamile kalmadan önce bazı temel önlemler alınmalıdır. Malabsorbsiyon (emilim bozukluğu) sonucu ortaya çıkan vitamin B12 eksikliği ve demir eksikliği anemisi; morbid obezite için gastrik bypass ameliyatı takiben gebeliği zorlaştırabilir. Genel olarak, vitamin B12 eksikliği parenteral tedaviye cevap verir ve hafif-orta şiddette demir eksikliği, bypassın malabsorbe edici bileşeninin nedeniyle oral demir takviyesine en iyi yanıtı verir.

Sonuç olarak, obezite, kısırlık ve diğer birçok eşlik eden hastalıklarla ilişkili önemli bir sağlık sorundur. Çalışmalar, obez hastaların tedavisinde kilo vermenin son derece değerli olduğunu, doğurganlığı artıracağını ve başarılı bir tam süreli gebelik sağlayacağını göstermektedir.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status