Patlıcan: Besin Değerleri ve Kalorisi

Patlıcan (Solanum melongena) çeşitli mutfaklarda çok popüler ve çok yönlü bir sebzedir. Sebzenin Hindistan kökenli olduğuna inanılıyor. Güney Afrika’da ve Asya’nın bazı bölgelerinde patlıcanlara “brinjal” denir.

Patlıcan, domates, biber ve patates gibi sebzeler besin açısından yoğun olsa da, bazı insanlar onlardan kaçınırlar, çünkü özellikle artrit veya sedef hastalığı gibi belirli enflamatuar durumları olanlarda iltihaplanmaya neden olabilirler.

Ayrıca Bakınız: Patlıcan Faydaları

Patlıcanın Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri USDA tarafından 1 fincan (82g) çiğ patlıcan küpü için sağlanır.

  • Kalorisi: 20.5
  • Yağ: 0,40g
  • Sodyum: 1.6mg
  • Karbonhidratlar: 4.8g
  • Lif: 2,4 g
  • Şekerler: 2.9g
  • Protein: 0.8g

Karbonhidrat

Bir fincan çiğ patlıcan, yaklaşık yarısı liften (2.4 gram) gelen 20.5 kalori ve 4.8 gram karbonhidrat içerir. Patlıcanda neredeyse 3 gram doğal olarak oluşan şeker vardır.

Patlıcan düşük glisemik bir besindir. Patlıcanın glisemik yükünün tek bir porsiyon için 1 olduğu tahmin edilmektedir.

Yağlar

Patlıcan neredeyse tamamen yağsızdır.

Protein

Tek bir porsiyon patlıcanda 1 gramdan az protein var.

Vitaminler ve Mineraller

Patlıcan çoğu vitamin ve mineral için önemli bir kaynak değildir. Bununla birlikte, sebze manganez (günlük alımınızın %10’u) ve az miktarda potasyum, K vitamini, C vitamini, B6 vitamini, niasin, bakır ve magnezyum sağlar.

Patlıcan Depolama ve Gıda Güvenliği

Patlıcanın tamamını buzdolabında saklayın. Ürün torbasında saklayın ve 7 ila 10 gün boyunca sebze kutusuna koyun. Kesildikten sonra patlıcan hızla bozulmaya başlar, bu yüzden pişirmeye hazır olana kadar dilimlemeyin.

Patlıcanı pişirilmiş veya pişmemiş olarak dondurabilirsiniz. Hava geçirmez bir dondurucu torbasına sarılırsa, 12 aya kadar dondurucuda iyi kalmalıdır.

Nasıl hazırlanır?

Bazı insanlar patlıcanları soymadan pişirir, yer ve bazıları tariflerde kullanmadan önce kabuklarını soymayı tercih eder. Bu kişisel bir tercihtir, ancak özellikle büyük patlıcanlarda kabukları sert olabilir.

Birçok kişi de pişirmeden önce patlıcanı tuzlar. Patlıcanlar pişirmeden önce tuzlanmazlarsa acı olabilirler. Bu yüzden tuzlu suda bekletilir. Bunun nedeni, su içeren hücrelerle dolu olmasıdır. Isı havayı ceplerden dışarı çıkarır ve patlıcan tuzlanmamışsa, yağ ceplere sızarak vıcık vıcık olur. Az miktarda tuz, hücrelerin dışına su çekerek hava ceplerinin çökmesine neden olabilir.

Patlıcan kızarmış, kavrulmuş, doldurulmuş ve pişmiş, ızgara veya küp şeklinde olabilir ve biraz lezzet ve doku vermek için tuzlu tariflere eklenebilir. Bu çok yönlü ve neredeyse son derece dayanıklı sebzeyi kullanmanın sayısız yolu vardır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status