Prostat Kanseri Sebepleri Nelerdir?

Prostat Kanseri Nedenleri

Prostat kanseri rutin taramaları; belirtiler ortaya çıkmadan önce, en erken evrede kanserin saptanmasını olası kılar. Risk faktörleri hakkında bilgi sahibi olmak, erken tanı şansını artırır.

Prostat kanseri nedenleri hakkında henüz net bilgi mevcut değildir. Bununla birlikte, bu kanser türünün prostat hücrelerinin değişikliğe uğrayarak, anormal hale gelmesiyle başladığı bilinmektedir. Anormal hücrelerin DNA’sındaki mutasyonlar, hücrelerin kontrol dışı büyümesine ve normal hücrelere göre daha hızlı bölünmelerine neden olur. Anormal hücreler, diğer hücreler öldüğü halde yaşama devam eder. Biriken anormal hücreler tümör denilen bir kitle oluşturarak, yakın dokuları istila edebilir. Bazı anormal hücreler koparak, vücudun diğer bölgelerine yayılabilir (metastaz yapabilir).

Ayrıca Bakınız: Prostat Kanseri Belirtileri

Prostat kanseri riskini artırabilen olası faktörler ise şöyledir:

Yaş: Yaş ilerledikçe, prostat kanseri riski artmaktadır.

Ailede prostat veya meme kanseri öyküsü: Ailenin tıbbi geçmişinde prostat kanseri varsa, risk daha yüksektir. Ayrıca, meme kanseri (BRCA1 veya BRCA2) riskini artıran bir aile geçmişiniz varsa veya meme kanseri için çok güçlü bir aile öyküsü mevcutsa, prostat kanseri riskiniz daha yüksek olabilir.

Obezite: Prostat kanseri tanısı konan obez erkeklerin, tedavi edilmesi daha zor olan ileri evre hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksek olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status