Beyin Tümörü Tedavisi Hakkında Bilgiler

Beyin Tümörü Tedavisi

Beyin tümörü tedavisi; tümörün türü, boyutu ve konumu, hastanın genel sağlığı ve tercihlerine bağlı olarak planlanır.

a) Ameliyat

Beyin kanseri tedavisinde genellikle başlıca tedavi olarak ameliyat düşünülür. Beyin tümörü, ameliyatla erişilmesi mümkün bir konumdaysa, olabildiğince çıkarılması denenir.

Beyin tümörü ameliyatının amacı, kanserli dokuyu mümkün olduğu kadar bulup çıkartmak (debulking cerrahisi) ve beyindeki kanserin boyutunu anlamaktır.

Beyin tümörü ameliyatı, aynı zamanda kafatası içindeki basıncı hafifletmeye ve kayıp nörolojik fonksiyonu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Tümörün neden olduğu kontrol etmesi zor nöbetleri rahatlatmaya yardımcı olabilir. Bazen ameliyat, kemoterapi veya radyoterapi gibi diğer tedavilere doğrudan erişim sağlamak için kullanılır.

Beyin kanseri ameliyatı genellikle biyopsi ile başlar. Biyopsi ile beyindeki kanserli doku örnekleri alınır ve kesin teşhis için örnekler mikroskop altında incelenir. Çoğunlukla biyopsi prosedürü sırasında tümörün tamamı çıkarılır. Bu, tümör beynin önemli yapılarını tehdit ettiğinde özellikle önemlidir.

Rezektabl ve Anrezektabl Beyin Tümörleri

Beyin tümörünün konumu ve boyutu, diğer bireysel faktörler de göz önünde bulundurularak, tümörün rezektabl ya da anrezektabl olup olmadığını belirler. Rezektabl, cerrahi ile çıkarılabilir anlamına gelir. Anrezektabl ise, ameliyat edilemez anlamına gelir.

Bazı tümörler, ameliyat ile çıkarmanın çok tehlikeli olacağı veya sağlıklı beyin dokularına çok fazla zarar verebileceği beynin kritik bölgelerinde yer alıyorsa, anrezektabl olarak kabul edilir.

Nöroşirürji (Nörocerrahi)

Beyin ve sinir cerrahisi, beynin primer ve metastatik kanserleri için kapsamlı seçenekler sunabilir. Tedavi planı; klasik cerrahi yaklaşımlar (örn. tümör rezeksiyonu), radyoterapi, kemoterapi ve/veya immünoterapi içerebilir.

Minimal İnvaziv Cerrahi Teknikler

Beyin ameliyatı ile genellikle tümörün tamamen çıkarılmasına odaklanılır. Geçmişte, tümörün çıkarılması için büyük insizyonlar gerekmekteydi. Bugün, sıklıkla daha minimal invaziv cerrahi teknikler kullanma olanağı vardır. Bazı olası avantajlar şunlardır:

  • İyileşme hızını artırır.
  • İyileşme sürecinde ağrıyı azaltır.
  • Diğer kanser tedavilerine daha erken başlanmasına olanak sağlar.
  • Hastaların normal faaliyetlerine daha çabuk dönmelerine yardımcı olur.

Stereotaktik Radyocerrahi

Stereotaktik radyocerrahi, geleneksel bir cerrahi yaklaşım değildir. Bunun yerine, radyocerrahi ile çok küçük bir alandaki tümör hücrelerini öldürmeye odaklanılarak, birden fazla radyasyon ışını kullanır.

Radyocerrahi alanında, beyin tümörlerini tedavi etmek için Gamma Knife ve Lineer hızlandırıcılar (LINAC) gibi farklı teknoloji türleri mevcuttur.

Ayrıca Bakınız: Beyin Tümörü Nedenleri

b) Kemoterapi

İleri evre beyin kanseri olan hastalar için kemoterapi yaygın olarak kullanılmaktadır. Beyin tümörü tedavisinde kemoterapi tek başına kullanılabilir. Ya da beyin tümörü ameliyatı ve/veya radyoterapi gibi diğer tedavi seçenekleri ile birleştirilebilir.

Sistemik Kemoterapi

Kemoterapi ilaçları kan dolaşımına girer ve vücudun alanlarına ulaşır. Kemoterapi ilaçları oral olarak hap şeklinde verilebilir veya damara enjekte edilebilir. Bazı beyin kanseri türleri için, kemoterapi ilaçları doğrudan beyin omurilik sıvısına verilebilir.

Lokal Kemoterapi

Cerrahi rezeksiyon sırasında beyin tümörü bölgesine doğrudan kemoterapi de verilebilir. Lokal kemoterapi, sistemik kemoterapi yerine, rezeksiyon alanındaki beyin tümörüne olabildiğince yakın uygulandığından, bu teknik, tipik olarak sistemik kemoterapi ile ilişkili yan etkileri azaltarak, tümördeki ilaç konsantrasyonunu arttırır.

Ayrıca Bakınız: Beyin Tümörü Tanısı

c) Radyoterapi

Radyoterapi; beyin tümörü hücrelerini yok etmek ve tümörün neden olduğu ağrı veya rahatsızlık gibi semptomları hafifletmek amacıyla kullanılabilir.

Beyin tümörü için radyoterapi tedavisi çoğunlukla biyopsi veya tümörün cerrahi rezeksiyonundan sonra geride kalan mikroskobik tümör hücrelerini yok etmek için kullanılır. Bununla birlikte, ameliyat mümkün olmayan (anrezektabl) beyin tümörleri veya metastatik beyin tümörleri (vücudun başka bir bölümünden beyne yayılmış tümörler) için bir seçenek olabilir.

Beyin kanseri radyoterapi planlaması; beyin tümörünün türü ve boyutu, hastalığın kapsamı gibi çeşitli faktörlere dayanır. Eksternal radyoterapi, beyin kanseri için sıklıkla kullanılır. Yayılan alan, tipik olarak tümörü ve tümörü çevreleyen alanı içerir. Metastatik beyin tümörleri için, bazen tüm beyne radyasyon uygulanır.

Akciğer kanseri genellikle beyne yayıldığından, akciğer kanseri olan bazı kişilerde metastatik beyin tümörlerinin gelişmesini durdurmak amacıyla koruyucu bir tedavi olarak radyoterapiye başvurulabilir.

Ayrıca Bakınız: Akciğer Kanseri Belirtileri

d) Hedefe Yönelik Tedavi

Beyin kanseri için hedefe yönelik tedaviler, tümör büyümesi sürecinde beyin tümörü hücrelerindeki kanser hücrelerinde bulunan spesifik anomalilere odaklanır. Hedefe yönelik tedaviler, kemoterapi gibi diğer tedavi seçenekleri ile birleştirilebilir. Bu tedavi, genellikle daha önce beyin kanseri tedavisi görüp, yeniden beyin tümörü nükseden hastalar için bir seçenektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status