Saç Dökülmeleri İçin Maske Tarifleri

Saç dökülmesi, neredeyse herkesin şikayetçi olduğu bir konudur. Bunun önüne geçebilmek için doğal maskelerden, kimyasal içerikli ilaçlara kadar pek çok öneri sunulmaktadır.

Dışarıdan edilen müdahalelerle bu durumu engellemek mümkündür. Ama işin temelinde genetik faktörler ve beslenme şekli de yatmaktadır.

Bol su içmeye, vitamin ve mineral değeri yüksek besinlerle beslenmeye ağırlık vermelisiniz. Dışarıdan müdahale etmek isterseniz de, doğru karışımlarla maskeler uygulamalısınız. Kimyasal karışımlardan olabildiğince uzak durun. Her zaman en doğru yol, bitkisel çözümlerden oluşan yoldur.

Saç Dökülmesine Sarım Yağı Uygulaması

Sarımsak yağı ve sarımsağın kendisi saç dökülmeleri hatta saç kıran hastalığında bile oldukça etkili bir çözüm sunucudur. Sarımsağı ezerek saç diplerinize uygulayın ve streç filmle başınızı sarıp 30 dakika kadar bekletin. Daha sonra yıkanın. Bu kürü haftada 2 kere uygularsanız, kısa süre sonra farkı görmeye başlayacaksınız. Sarımsağın kokusundan rahatsız oluyorsanız sarımsak yağı alın ve saç diplerinize sürüp aynı şekilde streç filmle sararak bekletin ve yıkayın. Sarımsak yağı, sarımsaktan daha kokusuzdur. Etki gösterme konusunda da bir fark yoktur. Eğer yine de kokudan çekiniyorsanız saçlarınızı sirkeli suyla durulayın. Daha sonra şampuanla yıkayın, koku probleminin önüne geçecektir. Dışarı çıkmayacağınız bir günün öncesinde bu kürü uygulamak da sizi daha rahat ettirecektir.

Sarımsak yağının yanı sıra, bir şişeye zeytinyağı koyup için 7-8 diş sarımsak koyarak saklayabilirsiniz. Durdukça aroması daha da güçlenecek bu karışımı da saçlarınıza sürebilirsiniz. Bu karışımın kokusu da sarımsağın tazesinden çok daha zayıftır.

Bunun dışında iyi gelecek olan bir maske tarifi vardır. Bu maskeyi de haftada 1 ya da 2 kere uygulayabilirsiniz. 30 ya da 45 gün sonunda farkı görmeye başlayacaksınız.

Saç Dökülmesine Bitkisel Maske Tarifi

Saç dökülmesi için maske tarifinde gerekli olan malzemeler:

  • 1 yemek kaşığı susam yağı
  • 2 yemek kaşığı arı poleni
  • 1 yemek kaşığı çörekotu yağı
  • 4 yemek kaşığı sıcak su

Hazırlanışı ve uygulanışı:

Yağların hepsini bir kabın içinde karıştırın ve üzerine suyu ekleyip karıştırın. Bu karışımı saçınıza sürün ancak saçınızın 1 gün öncesinde yıkanmış olması gerekmektedir. Karışımı sürdükten sonra streç filmle sarın ve 30-40 dakika kadar bekletin. Sonrasında yıkayın. Bu karışım hem saçlarınızı yumuşatacak ve dolgunlaştıracak, hem de gözeneklerinizi açarak saç dökülmelerini engelleyecektir.

Saç dökülmesi için maske tarifleri bunlardan ibarettir. Eğer şikayetiniz varsa en kısa zamanda uygulayın ve sonuçlarını görün.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status