Safra Yolu Kisti Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Safra Yolu Kisti Sebepleri

Safra yolu kistlerinin nasıl oluştuğuna dair henüz mevcut bir neden bulunamamıştır. Ancak, yapılan bilimsel araştırmalar pankreatik kanal ile hepatik kanal arasındaki düzensiz bağlantıdan kaynaklandığını göstermektedir. Diğer olası nedenler arasında şunlar tahmin edilmektedir:

  • Bitişik kist veya safra yolu tıkanıklığına bağlı siroz nedeniyle portal ven basıncı sonucunda portal hipertansiyon
  • Koledok kist rüptürü sonucu asit ve peritonit
  • Kolanjit
  • Pankreatit

Safra Yolu Kisti Teşhisi

Safra yolu kisti tanısı için öncelikli adım radyolojik inceleme yöntemleri ve laboratuvar testleridir. Ultrasonografi tanısının ardından aşağıda yer alan görüntüleme testlerine gerek duyulabilir:

  • Hepatik sintigrafi
  • Transhepatik kolanjiografi
  • Manyetik Rezonans Kolanjiopankreatografi (MRCP)
  • Endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi (ERCP)

Laboratuvar değerlendirmesi hastaların %60’ında karaciğer fonksiyon bozukluğu gösterebilir; ancak spesifik değildir.

Safra Yolu Kisti Tedavisi

Safra yolu kisti tedavisinin amacı, semptomların rahatlatılması ve uzun vadede komplikasyonların önlenmesidir. Belirtileri tedavi etmek için antibiyotikler reçete edilebilir. Bununla birlikte, safra yolu kistleri için primer tedavi cerrahidir.

Safra yolu kisti tedavisi genellikle kistin cerrahi olarak çıkarılmasını içerir. Koledok kisti ameliyatı ile safra kanalının anormal kesimi cerrahi olarak tamamen çıkarılır ve ince bağırsak daha sonra safra kanalına getirilir ve safra salgıları bağırsağın içine geri yönlendirileceği şekilde normal safra kanalına bağlanır.

Laparoskopik Koledok Kisti Cerrahisi

Bu prosedürde kist tamamen çıkarılır ve ince bağırsağın bir kısmı normal safra kanalına bağlanır. Böylece bağırsakta safra salgılanması korunur.

Safra Yolu Kanseri Riski

Eğer ameliyat sırasında kist çıkarılamazsa, gelecekte kist duvarında safra yolu kanseri gelişme riski vardır. Koledok kistinde kanser insidansı, genel popülasyondan yirmi kat daha fazladır.

Ayrıca Bakınız: Safra Yolu Kanseri Belirtileri

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status