Sinüzit Sivilce Yapar Mı?

Sinüzit bir çok belirtisi bulunan hastalıklar arasındadır. Sinüzit genellikle bağışıklık sistemi düşük olan kişileri yakalamaktadır. Bağışıklık sistemi düşük kişilerde de genellikle sivilce görülen belirtiler arasındadır. Fakat sinüzitin sivilce yaptığı görülmemektedir. Sinüzitte en fazla görülen belirtiler; başta ağrı, kulaklarda basınç, koku alamama, tat alamama, öksürük, geniz akıntısı ve balgam sıklıkla görülen belirtiler arasındadır.

Çocukluk çağında başlayan sinüzit iyi bir şekilde tedavi edildiğinde ergenlik çağında geçtiği görülebilir. Fakat bazı çocukların ergen çağlarda sinüzit olduğu görülmektedir. Bu yüzden sivilce ve sinüzit arasında bağlantı kurulmaktadır.

Sinüzit Ağrısı Nasıl Geçer?

Akut sinüzitte genellikle baş ağrısı en önde gelen belirtilerden birisidir. Sinüslerin iltihapla tıkanması ile oluşan bir hastalık olan sinüzit rahatsızlığının tedavisi tıbbi olarak mümkün hastalıklar arasındadır. Ölümcül tehlikesi bulunmayan sinüzitin tedavisi antibiyotik ve antihistaminik ilaçlarla yapılmaktadır.

Sinüzitte görülen baş ağrısını tedavi edebilmek için ilk olarak sinüzitin oluşturduğu iltihabi duruma engel olabilecek veya tamamen ortadan bu iltihabi durumu kaldırabilecek tedavi sistemleri bulunmalıdır. Bu tedavi sistemi ilk olarak iyi bir kulak burun boğaz doktoru tedavisi daha sonra da sinüzit için bitkisel tedavi yöntemleri denenerek oluşturulmalıdır.

Sinüzit Ameliyatı

Bazı sinüzit çeşitleri ilaç tedavisine cevap vermemektedir. Bu tür sinüzitler genellikle burun kemiği eğriliği ve burunda oluşan polipler yüzünden oluşmaktadır. Sinüzitin ilaç ile tedavi olamadığı zamanlarda yani burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı ve diğer belirtiler tedavi edilemediği zaman cerrahi müdahale şart hale gelmektedir.

Sinüzit ameliyatı tomografik inceleme ve endoskopik muayene yapılırken sinüslerin kanallarının tamamen tıkanmış olması durumunda yapılan bir ameliyattır. Sinüs kanallarının ağız kısmının tıkanmış olması sinüziti olan kişinin burun ve boğaz yolundan nefes alamamasına sebep olabilir.

Sinüzit Sivilce Yapar Mı?

Sinüs ameliyatları günümüzde genellikle endoskopik bir şekilde yapılmaktadır. Yani eski tekniklerdeki gibi kemik yapıları kırılarak iltihaplı dokuların boşaltılması ile yapılan bir ameliyat değildir. Ameliyatlarda başarı oranı çok yüksek olduğu için kulak burun boğaz uzmanları tarafından sinüzit yüzünden ağrı ve nefes sorunu yaşayan kişiler ameliyata yönlendirerek kısa bir süre içinde sinüzit ameliyatı yapılmaktadır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status