Yoğurdun Bize Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Protein içeren gıdalar “tokluk” veya dolgunluk sağlar. Bu nedenle kahvaltıda veya öğle yemeğinde yoğurt yerseniz, yemekten kısa bir süre sonra açlık arzusu görmeniz mümkün olmayabilir.

Geleneksel yoğurttaki protein, vücudunuzun kas yapmasına ve korumasına da yardımcı olabilir.

Ayrıca Bakınız: Yoğurt Faydaları

Yoğurt, özellikle de süt içmiyorsanız kalsiyum alımınızı arttırmanın iyi bir yoludur. Mevcut geniş lezzet yelpazesi, herkesin sevdiği bir lezzeti bulmasını kolaylaştırır.

Son olarak, tüketiciler genellikle tek porsiyonluk bardaklarda yoğurt alırlar. Bu da doğru porsiyon büyüklüğünü yemeyi kolaylaştırır. Bu nedenle, yoğurt sağlıklı bir kiloya ulaşmaya veya korumaya çalışan kişiler arasında popülerdir.

Ayrıca Bakınız: Kalsiyum Alımını Artırmanın Yolları

Sade veya Aromalı Yoğurt Sağlıklı Mı?

Tüketiciler atıştırmalık veya yemekle birlikte yoğurt seçtiklerinde, daha tatlı bir tada sahip oldukları için genellikle aromalı yoğurt seçerler. Ancak şeker daha yüksektir ve kaloriler daha yüksek olabilir.

Örneğin, 150 gramlık tek bir çilekli yoğurt, 15 gram şeker ve 140 kalori sağlar (etikette belirtilen çok daha büyük sade yoğurtla neredeyse aynı kalori miktarı).

Ayrıca Bakınız: Süt Ürünlerinin Sağlığımıza Faydaları

Dondurulmuş Yoğurt Sağlıklı Mı?

Peki ya dondurulmuş yoğurt? Beslenme açısından, dondurulmuş yoğurt genellikle normal yoğurt ile aynı değildir. Dondurulmuş yoğurt genellikle buzdolabında tuttuğunuz yoğurt tipinden daha fazla şeker ve daha az protein içerir.

Tüm Yoğurtlarda Probiyotikler Var Mı?

Probiyotiklerin sağlık üzerindeki rolü hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, Activia gibi bazı yoğurt markaları probiyotiklerin ürünlerinde reklamını yapmaktadır.

Tüm yoğurtlarda probiyotik yoktur, bu nedenle yoğurttan probiyotik almak istiyorsanız, “canlı aktif kültürler” içerdiğinden emin olmak için beslenme etiketini ve içerik listesini okuduğunuzdan emin olun.

Unutmayın, eklenebilecek birden fazla bakteri türü vardır, bu nedenle her marka aynı türden olmayacaktır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status