Pikan Cevizinin 5 Besleyici Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Pikan cevizlerinden elde edilen sağlık yararlarının çoğu doymamış yağ ve lif içeriğinden gelir. Ek olarak, cevizler, antioksidan etkileri olan polifenollerde yüksektir.

Ayrıca Bakınız: Pikan Cevizi Besin Değerleri

Pikan Cevizi Yemenin Yararları

Diyabet Yönetimine Yardımcı Olur!

Pikan cevizleri kan şekeri kontrolü için çeşitli şekillerde faydalıdır. Sağlıklı yağ içeriği ve düşük karbonhidrat seviyeleri kan şekerinde ani artışları önler.

Pikan cevizlerindeki lif ayrıca kan şekerini stabilize etmeye yardımcı olur. Ağaç kuruyemişi tüketiminin artmasının (toplam kalori alımını arttırmadan) diyabet yönetimi için iki temel belirteç olan hemoglobin A1c seviyelerini ve açlık glikozu düşürdüğü gösterilmiştir.

Kilo Kaybını Destekler!

Verilere göre, pikan cevizi ve diğer ağaç kuruyemişi tüketmek, daha düşük bir vücut kitle indeksi (BMI) ve bel çevresiyle ilişkilidir. Pikan cevizleri kalorilerde yüksek olmasına rağmen, tatmin edici ve kan şekeri ve iştahı düzenlemeye yardımcı olan besleyici yiyecekler. Porsiyon boyutunuza dikkat ederek bir avuç dolusu veya 1/4 fincana sadık kalın.

Ayrıca Bakınız: Cevizin 5 Şaşırtıcı Faydası

Kalp Sağlığını Korur!

Pikan cevizleri, kan basıncını düşürmeye yardımcı olan potasyum, kolesterol ve azalmaya yardımcı olan lif içerir. Günlük bir avuç bütün ceviz tüketmenin, LDL ve toplam kolesterol seviyelerini azaltarak lipit profillerini iyileştirdiği bulunmuştur.

Kanser Riskini Azaltır!

Menopoz sonrası meme kanseri, pikan cevizleri gibi kuruyemişler ve ağaç fıstığı alımı ile ters orantılıdır. Araştırmacılar, 20 yıldan fazla bir süredir 62.000’den fazla kadını takip etti. Veriler, günde 10 gram kuruyemiş yemenin belirli kanser türlerinin riskini azalttığını göstermektedir.

Önceki çalışmalar daha yüksek kuruyemiş alımından daha düşük kanser mortalitesi olduğunu doğrulasa da, bu araştırma kuruyemiş tüketiminin önleyici faydalarını göstermektedir.

Düzenliliği Artırır!

Pikan cevizleri ve diğer bitkisel gıdalardaki lifler sindirim sağlığı için gereklidir. Lif, bağırsak hareketlerini düzenler ve hatta bağırsak kanseri riskini azaltabilir. Toksinleri ortadan kaldırarak ve sağlıklı bağırsak bakterilerini destekleyerek, lif fiziksel refah için çok önemlidir. 1/4 bardakta 3 gram lif ile pikan cevizleri günde 25-35 gram günlük hedefe doğru çalışmanıza yardımcı olabilir.

Alerjiler

Bir ağaç kuruyemişi alerjiniz varsa, sizin için güvenli olup olmadıklarını öğrenene kadar cevizlerden veya pikan cevizlerinden yapılan yiyeceklerden kaçınmalısınız. Bir ağaç kuruyemiş türüne alerjiniz olabilir ve başkalarına tepki verebilirsiniz.

Cevizlere veya diğer ağaç kuruyemişlerine alerjik reaksiyonlar hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve hayatı tehdit eden anafilaksiyi içerebilir. Ceviz alerjisi teşhisi konulursa, doktorunuz her zaman epinefrin taşımayı önerebilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status