Şeftali: Besin Değerleri ve Kalorisi

Şeftali, nektarinlere benzer şekilde sulu, tatlı etli bir meyvedir. İkisi arasındaki ana fark derisidir. Şeftali ince, tüylü bir cilde sahipken, nektarinler tüysüz pürüzsüzdür. Eti, beyazdan soluk turuncuya kadar değişir ve tariflerde değiştirilebilir.

En iyi yanı: Her ikisi de sağlık yararları sağlayan vitaminler ve antioksidanlar açısından zengindir.

Ayrıca Bakınız: Şeftalinin Faydaları

Şeftalinin Besin Değerleri

Bu beslenme bilgisi 130 gr bir küçük şeftali için verilmiştir.

  • Kalori: 51
  • Yağ: 0,5g
  • Sodyum: 0mg
  • Karbonhidratlar: 12g
  • Lif: 2g
  • Şekerler: 11g
  • Protein: 1.2 g

Karbonhidrat

Küçük bir şeftali 12 gram karbonhidrat, 2 gram lif ve 11 gram şekere sahiptir. Şeftali düşük glisemik bir meyvedir, yani kan şekeri üzerinde minimum etkiye sahiptirler.

Şeftalilerin glisemik indeksi 28 ve glisemik yükleri 4’tür, bu da onları hem GI hem de GL için düşük aralığa sokar.

Yağlar

Şeftali, küçük meyve başına yarım gramdan az yağ içeren az yağlı bir besindir. Şeftali içindeki az miktarda yağ, kalp için sağlıklı tekli doymamış ve çoklu doymamış yağdır.

Protein

Şeftali zengin bir protein kaynağı değildir, ancak bir şeftalinin 1.2 gram proteini vardır.

Vitaminler ve Mineraller

Şeftali, C vitamini, A vitamini, K vitamini ve tiamin, niasin ve riboflavin gibi B-kompleks vitaminleri de dahil olmak üzere birkaç önemli mikro besin içerir. Meyve ayrıca önerilen günlük ihtiyaçlarınızın %7’si olan 247 miligram potasyum sağlar.

Şeftali dehidrasyon yoluyla korunabilir. Kurutulmuş şeftali, hareket halindeyken tatlı bir atıştırmalıktır, ancak susuz meyvenin taze şeftalilerden daha fazla şeker, kalori ve karbonhidrat vardır.

Yarım fincan kurutulmuş şeftali, şekersiz şeftali 99 kalori, 25 gram karbonhidrat ve 22 gram şeker içerir.

Şeftali Depolama ve Gıda Güvenliği

Şeftalileri biraz sert alırsanız, oda sıcaklığında iki ila üç gün boyunca yumuşatmak için tezgahın üzerine yerleştirebilirsiniz. Olgunlaşmayı arttırmak için, elma içeren bir kağıt torbaya koyun. Olgun olduklarında buzdolabında saklayın. Soğuduktan sonra daha fazla olgunlaşmayacaklar; iki veya üç gün içinde yiyin. Kullanıma hazır olana kadar şeftalileri yıkamayın.

Nasıl hazırlanır?

Şeftali olduğu gibi yenir veya smoothies, yoğurt, süzme peynir, sıcak veya soğuk tahılların yanı sıra salsa ve diğer tuzlu lezzetlere eklenebilir. Salatalara lezzet, tatlılık ve renk katmak için kullanın. Şeftali ayrıca sote, ızgara veya haşlanmış veya reçeller, turşular ve konserve için kullanılabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status