Narın 5 Şaşırtıcı Faydası ve Zararları Nelerdir?

Nar; çekirdeği ve meyve suyu sağlığı geliştirici özelliklere sahip bileşikler ve besinler içerir.

Ayrıca Bakınız: Nar Besin Değerleri

Nar Yemenin Yararları

Kemikler, Kıkırdak ve Kas Yapmaya Yardımcı Olur!

Narlar çok miktarda C vitamini (L-askorbik asit) sağlar. Bu vitamin iyi kemik yapısı, kıkırdak, kas ve kan damarları için gereklidir. Ayrıca demirin emilmesine yardımcı olur ve yara iyileşmesini destekler. C vitamini diyetle tüketilmelidir, çünkü vücudumuz bunu yapamaz.

Oksidatif Stresle Savaşır!

Uzmanlara göre, “devam eden araştırmalar, serbest radikallerin antioksidan aktivitesi yoluyla zararlı etkilerini sınırlandırarak, bazı kanserlerin, kardiyovasküler hastalıkların ve oksidatif olan diğer hastalıkların gelişimini önlemeye, stres nedensel bir rol oynayan veya geciktirmeye yardımcı olup olamayacağını araştırıyor.”

Nar ayrıca quercetin ve antosiyaninler gibi oksidatif stresin neden olduğu hücre hasarını onarmaya çalışan diğer antioksidan bileşikleri de içerir.

Ayrıca Bakınız: İş Stresini Nasıl Azaltabilirsiniz?

Kan Şekeri ve Sindirimi Düzenlemeye Yardımcı Olur!

Nar taneleri (meyve suyu değil) tükettiğinizde sağlıklı bir lif artışı elde edersiniz. Çoğumuz beslenmemizde her gün yeterince lif almıyoruz. Lif tokluğu artırmaya yardımcı olur, sindirim sağlığını iyileştirir ve kan kolesterolünü düşürmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca şekerin emilimini yavaşlatmaya yardımcı olur, böylece kan şekeri yedikten sonra başlamaz.

Ayrıca Bakınız: Kolesterolü Düşüren Sağlıklı Yiyecekler

Kan Basıncını Düşürür!

Nar suyunun kan basıncı üzerindeki etkisini analiz eden bir araştırma incelemesi, yaklaşık bir bardak meyve suyunun içilmesinin hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını azaltmaya yardımcı olabileceğini ve hipertansiyonu olan kişiler ve hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalık riski olan kişiler için yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

Egzersiz Performansını İyileştirir!

Nar suyundaki antioksidanlar kasları güçlendirebilir ve egzersiz sonrası iyileşmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca atletik egzersiz sırasında performansı artırabilirler.

Alerjiler

Nar alerjileri yaygın değildir, ancak mümkündür. Semptomlar kaşıntı, şişme, burun akıntısı ve nefes almada zorluk içerebilir. Nar için alerjiniz olabileceğinden şüpheleniyorsanız, doğru tanı almak için bir alerji uzmanına danışın.

Narın Zararları ve Yan Etkileri

Yüksek kolesterol için bazı ilaçlar (yaygın olarak statinler olarak adlandırılır) nar suyu ile etkileşime girebilir. Hem nar suyu hem de greyfurt suyu vücut üzerinde benzer bir etkiye sahiptir, bu nedenle greyfurt suyu ile etkileşen bu ve diğer ilaçlar da nardan gelen meyve suyu ile etkileşime girebilir. İlaç kullanıyorsanız, güvenli kalmak için meyveyi beslenmenize eklemeden önce sağlık uzmanınızla konuşun.

Nar, K vitamini açısından zengin olduğundan, kan pıhtılaşma müdahale edebilir.  Ancak uygun diyet K vitamini seviyeleri değişir, bu nedenle bu ilacı alırsanız diyetinizi doktorunuzla konuşun.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status