Evde Doğal Yollarla Selülit Tedavisi

Kadınları yakından ilgilendiren doğal yollarla selülit tedavisi ile ilgili merak ettiğiniz ne varsa bu yazımızda sizlerle buluşuyor. Öncelikle, sıcakların kendisini göstermesiyle birlikte selülit sorunları da korkulu rüya olmaktadır. Ancak, herhangi bir şekilde telaşa kapılmamalı ve basit formüllerle selülit problemlerinden kurtulmalısınız. Teknolojik gelişimin yanı sıra sağlık alanındaki yenilikleri göz önünde bulundurduğumuzda, selülit ve benzeri birçok sorunun farklı birçok tedavi seçeneği olduğunu da bilmeniz gerekiyor. Son zamanlarda selülit konusunda bir artış gözlemlense de bunun sizleri korkutmamasına özen göstermelisiniz.

Selülit Nedir?

Kıvrımlı görünüme sahip selülit, cildinizin bağ dokusundaki sancılı modüllerle kendisini göstermektedir. Kadınların %80’inde görülen selülit problemleri üç aşamada bir gelişimle ortaya çıkmaktadır. İlk aşamada dolaşım bozukluğuna bağlı olarak damarlardan çıkan suların dokulara karşı duyarlı ve acılı olduğu bilinmektedir. Selülit sorunlarının ikinci aşamasında ise ödemin fazlalaşması mümkün olacaktır. Son aşamada ise, dokularda biriken tuz, su ve yağ moleküllerinin organizma tarafından işlevsizliği ve kullanılamaz hale geldiği görülür. Genel olarak vücudun göbek bölgelerin, kolların üst kısımlarında, kalça, diz yanları ve bacak bölgelerinde sıklıkla ortaya çıkmaktadır.

Selülitin Nedenleri

Psikolojik faktörlerin yanı sıra hareketsiz yaşam, alkol, sigara, kahve, kola ve beslenme alışkanlıklarındaki düzensizlik, bağ dokularında zayıflık, kan dolaşımı ve hormon bozuklukları selülite neden olan unsurlar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda, genetik faktörlerin etkili olduğunu da eklememiz gerekiyor.

Selülitten Kurtulmak İçin Hareketler

Egzersiz konusunda selülit problemlerinin büyük ve oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır. Çömelme hareketi ile egzersizlerinize başlayabilir ve 5 hafta içerisinde memnun olacağınız sonuçlara tanık olabilirsiniz. Kadınlarda selülit problemini aşmak için egzersiz hareketlerini not etmeli ve düzenli bir spor programı oluşturmalısınız. Toplu hareketlerle ayaklarınızı kalçanız hizasında açmaya özen göstermeli ve bu esnada hem sırtınızın, hem de omzunuzun dik olmasına dikkat etmelisiniz. Bir top yardımı ile dizlerinizi bükebilir ve eğilebilirsiniz.

Dambıl pozisyonunda yere inip kalkarak egzersizlerinizi belirli aralık ve düzende yapabilirsiniz. Daha sonrasında yere yüz üstü uzanarak avucunuzun yere temas etmesi şartıyla ellerinizi zemine koymalısınız. Paralel bir şekilde ellerinizi kaldırmalı ve vücudunuzu geriye doğru çekmelisiniz. Egzersiz hareketlerinizin zamanlaması ve miktarı hakkında sağlık uzmanlarından ve profesyonel sporcu çalışanlarından yardım almayı ihmal etmeyin.

Selülit Oluşumunun Önüne Geçmek İçin Ne Yapmalı?

Selülit başlangıcını iyi kestirmeli ve gerekli önlemleri almalısınız. Selülitten korunmak adına gün içerisinde en az 1,5 litre su tüketimine özen gösterin. Vücudunuzda birikecek toksinleri atmalı ve kan dolaşımı bozukluklarını önlemelisiniz. Bunun en büyük gereksinimi ise sporla sağlanmakta ve alanınız doğrultusunda bir branşla sağlığınızı korumalısınız.

Jimnastik, tenis, yüzme ve yürüyüşlerin, Selülit nedenlerini ortadan kaldırabileceğini unutmamalısınız. Masaj ve egzersiz unsurlarını göz ardı etmemeli ve buz küpleri ile bedeninize masaj yaparak kısa süreler içerisinde selülite dair tüm izleri ortadan kaldırabilirsiniz. Sağlıklı beslenme ve düzenli sporu hayatınızın merkezine koyabilir ve selülitten uzak sorunsuz bir yaşam kalitesine sahip olabilirsiniz.

Selülit Önleyici İçecek Ve Yiyecekler

Spor ve sağlıklı beslenmenin birbirinden kopmaz ikili oldukları herkes tarafından bilinmektedir. Hem vücut sağlığınızı korumak, hem de estetik bir görünüme kavuşmak istiyorsanız, kahve ve kafein içeriğine sahip içeceklerden uzak durmalı ve gün içerisinde en az 2 litre su içmelisiniz.

Sebze ve meyve çeşitlerine yönelebilir ve yaşayabileceğiniz selülit sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Yağ dokunuzda birikebilecek tuz miktarı sebebiyle, baharat ve benzeri gıdalardan uzak durmalısınız. Son olarak, mate çayı ve yeşil çayın dokusal ödemi azalttığı ve selülite karşı oldukça etkili bir ilaç olduğunu söylemeliyiz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status