Selülitten Kurtulmak İçin Nasıl Beslenmeli?

Deri altında biriken fazla yağlar nedeniyle oluşan selülit estetik bir problem olmanın ötesinde cilt için önemli bir sağlık sorunudur. Selülit aslında kişinin birçok rahatsızlığı konusunda bilgi verir nitelikte. Düzensiz beslenme, hareketsiz yaşam tarzı ve kan dolaşımı ile ilgili sorunlar birçok kişinin yaşadığı, sağlık açısından da önemli problemlerdir. Selülit oluşumunda da bu etkenlerin payı büyüktür. Özellikle tüketilen besinlere dikkat edilmediği sürece selülitlerden kurtulmak mümkün değildir.

Sizlere bu yazımızda selülitten kurtulmak için nasıl beslenmeli sorusuna öneriler sunacağız. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki selülit oluşumunu önlemek için mutlaka kilo vermeniz gerekir. Vücuttaki fazla yağlar selülitin en önemli etkenlerindendir. Bu aşamada düzenli bir diyet uygulamalı, sizlere önereceğimiz besinlere de diyetinizde yer vermelisiniz.

Selülitten Kurtulmak İçin Beslenme Önerileri

Doğru beslenme vücut açısından en dikkat edilmesi gereken konudur. Östrojen hormonundaki düzensizlikten kaynaklanan selülit daha çok yanlış beslenme tarzına sahip kadınlarda görülüyor. Bilhassa kilolu kadınlarda selülit görünümünün daha belirgin olduğu bilinmektedir. Bu aşamada şok diyetler ya da saatlerce yapılan spor hareketleri çözüm değildir. Düzenli beslenme ile birlikte günlük 30 dakikalık yürüyüş ya da egzersiz selülit için en ideal çözümlerdendir. Selülit için beslenme önerileri sayesinde hem cildinizin görünümünü, hem de fiziğinizi koruyabilirsiniz.

Selülit ve Beslenme

Toksinlerin vücuttan atılması aşamasında bol su tüketimi şarttır. Hatta sade su tüketiminden hoşlanmayanlar için suya salatalık, tarçın, limon ya da zencefil gibi toksinleri vücuttan atıcı etkisi bulunan besinlerin eklenebileceğini de belirtelim.

Tam buğday ya da çavdar ekmeği tüketin. Beyaz ekmek ve şekerli gıdalar kesinlikle beslenme düzeninden çıkarılmalıdır.

C vitamini açısından zengin olan marul, maydanoz, dereotu ve roka gibi yeşil yapraklı mevsim sebzeleri mutlaka porsiyonlarınızda yer almalıdır.

Ceviz ve badem gibi kuru yemişleri mutlaka tüketin.

Yemeklerinizi daha çok ızgara, haşlama ya da buğulama usulünde hazırlayın. Kızartma tarzı yemeklerden uzak durun.

Yemeklere kullanılan yağ miktarını minimuma indirin, tuz miktarını ise mümkünse hayatınızdan kaldırın.

Selülitten kurtulmak için beslenme önerilerimizi dikkate alabilir, porsiyonlarınızı sağlıklı hale getirirken bir yandan da cildinizi tazeleyebilirsiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status