Acı Sinüzite İyi Gelir mi?

Burun mukusunun iltihaplanması ve sinüsleri tıkamasıyla ortaya çıkan sinüzit, bazen günlük hayatı etkileyecek derecede rahatsızlık vermektedir. Ağrısı ile kişiyi rahatsız eden, ağrı kesicilerin çoğu zaman çözüm olmadığı sinüzitin rahatsızlığında, sinüslerin yumuşatılması ve boşaltılması önemli bir husustur. Sinüzite iyi gelen birçok bitki ve uygulama mevcut ama acı yemenin de sinüzite iyi geldiği sıkça duyuluyor.

Acının Sinüzite Etkisi

Acı bir şey tüketildiğinde burun akmaya gözler yaşarmaya başlar. Bu durum sinüsleri de boşaltacağından acı yemenin sinüzite iyi geldiği söylenebilir. Keskin koku ve tat mukus salgısının incelerek atılmasına yardımcı olur. Acı gıdaların midedeki sinir uçlarını uyararak böyle bir etki yarattığı düşünülüyor. Midedeki sinirler sayesinde acıya karşı vücutta göz yaşarması, burun akması gibi belirtiler ortaya çıkıyor.

Araştırmacılara göre acı yiyeceklerin içinde yer alan maddeler, solunum hastalığı tedavilerinde kullanılan ilaçların içeriğindeki maddelerle benzeşiyor. Bu etken maddenin ismi mukokinetik olarak tanımlanıyor.

Sinüzit Tedavisinde Neler Yemeli?

Acının etkisinin var olduğu kabul edilebilir bir gerçek. Bu durumda tüm gün acı gıdalar tüketip midenizi rahatsız etmenin bir anlamı yok. Özellikle mide reflü gibi mide rahatsızlıkları olanların sinüzit tedavisinde acıdan başka bir alternatif denemeleri gerekiyor. Acı biber, soğan ve sarımsak gibi gıdaları boş boş tüketmek yerine salata, yoğurt gibi gıdaların içine karıştırarak tüketebilirsiniz. Ayrıca yatılan odaya soğan kesip koyabilirsiniz. Burun mukusu bu şekilde yumuşayarak burundan çıkacaktır. Her zaman kendiliğinden akmasını beklemek yerine ara ara soğanı bir dakika burnunuza tutup yumuşayan sıvıyı sümkürerek çıkartabilirsiniz.  Acı dışında papatya, zencefil gibi bitkilerle evde tedavi deneyebilirsiniz.

Sinüzit Ağrısı Olanlar Ne yapmalı?

Sinüzit ağrınız varsa acı gıdalarla sinüsleri boşaltma tedavisine destek olacak şekilde günlük yaşantınıza dikkat etmelisiniz. Sinüziti olanlar sigara tüketmekten, tüketilen alanlarda olmaktan kaçınmalıdır. Evin havalandırılması, evdeki nem oranı sinüziti olanlar için önemli olan diğer durumlardır. Özellikle kışın kaloriferler yanarken peteklerin üzerine nemli havlu koyulması ortamı nemlendirecektir. Sinüzit ağrınız dayanılmaz hale geldiyse ağrı kesici alabilirsiniz ama iltihap durumu söz konusu olduğundan tedavi edici antibiyotik kullanmak gerekebilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status