Sinüzit Yanak Ağrısı Yapar Mı?

Sinüslerin yüzde yayıldığı bölge düşünüldüğünde sinüzit rahatsızlığı söz konusu ise yanaklarda ağrı olması da muhtemeldir. Sinüzit, alnı, göz çevresini, kafatasının üst ve arka kısmını, yanakları, dişleri ve burun çevresini etkileyebilir. Sinüzit ağrısını anlamak kimilerine göre zor olsa da aslında ayırt etmek için birkaç detaya dikkat etmek yeterlidir. Sinüzit yanaklara etki ettiğinde genelde diş ağrılarıyla; baş ağrısı oluşturduğunda büyük oranda migren ile karıştırılmaktadır.

Diş Ağrısı ile Karıştırılmasın

Sinüzitin yanakta kendisini göstermesiyle birlikte bu ağrıları diş ağrısı sananların sayısı çokçadır. Özellikle üst dişler ağrıyormuş gibi bir his oluşabilir. Dişte basınç ve ağrı o kadar çoktur ki çok sayıda hasta sinüziti aklına getirmeyip doğrudan dişçiye yönelebilir. Ancak sinüsler yanak bölgesinde de mevcuttur ve buralarda sinüzit oluşursa yanak ve üst çene bölgesinde ağrı oluşturması normaldir. Bazen sadece böyle bölgesel ağrılar görünebilirken bazen de yanak ve diş ağrılarına baş ağrısı eşlik edebilir. Ayrıt etmenin en iyi yolu öne doğru eğildiğinizde ağrının dayanılmaz hale gelmesidir.

Yanak Ortasında Basınç

Yanaktaki ağrı daha çok burnun hemen kenarında, yanağın orta kısmını işaret eden alanda görülür. Burada içten içe bir basınç hissi de ağrıya eşlik edebilir. Basınç bazen o kadar şiddetlidir ki üst dişler yerinden çıkacakmış gibi bir his oluşabilir. Yanağa ağrı yapacak boyuttaki sinüzit büyük olasılıkla kistleşmeye başlamıştır. MR gibi görüntüleme yöntemlerinde yanak ortasındaki sinüs kisti net bir şekilde görülebilir.

Sinüzitte Yanak Neden Ağrır?

Sinüzitin sadece burun bölgesinde oluşabileceğini düşünmek yanlıştır. Sinüs kanallarının geçtiği her noktada sinüzit ağrısı görülebilir. Alın, burun ve burun çevresi ile yanaklar sinüs kanallarının yer ettiği bölgelerdir. Dolayısıyla bu bölgelerde oluşan iltihaplı tıkanıklar ağrıya neden olur. Ağrı olan bölgede iltihap dolayısıyla sıcaklık hissedilebilir. Ayrıca sinüs tıkanıklığı alın bölgesinde olmasına rağmen kafanın tamamında, ensede ağrı hissedilebilir. Yanaktaki bir sinüs tıkanıklığının ağrısı da başka bölgeleri etkileyebilir.

Sinüzit Yanak Ağrısı Yapar mı?

Sinüzit Yanak Ağrısı Yapar mı?

Sinüzit Ağrısına Çözüm

Sinüzitin yanak bölgesindeki ağrısını sonlandırmak için geçici birçok çözüm vardır. Doktorun önerdiği etkili ağrı kesiciler kullanılabilir. Sıradan ağrı kesiciler büyük olasılıkla fayda sağlamayacaktır. Bunun yanında sinüsleri rahatlatacak doğal yöntemler uygulanabilir. Bitkisel damlalar, buhar seansları, günlük hayatta bazı detaylara dikkat etmek faydalı olacaktır. Ağrılara çözüm üretebilmek için öncelikle ağrının nedenini doğru olarak tespit etmek gerekiyor. Bu nedenle öncesinde ağrının gerçekten sinüzit ağrısı olup olmadığını anlamalısınız. Ayrıca sinüzitte ağrıları geçici olarak gidermek bir tedavi yöntemi değildir. Özellikle yanak bölgesindeki sinüs tıkanıklıkları kolaylıkla kiste dönüştüğünden mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Bunun için doktor muayenesinden sonra doktorunuz muhtemelen iltihap giderici tedaviler uygulayacaktır. İlerlemiş yanak sinüsü tıkanıklıklarında tedavi cerrahi ile sonuçlanabilir ki günümüzde sinüzit cerrahisi son derece kolay hale gelmiştir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status