Sinüzit Ses Değişikliği Yapar Mı?

Sinüzitle birlikte görülen birçok yaygın hastalık ve belirti görülmektedir. Üst solunum yolu hastalıklarında sıklıkla görülen geniş akıntısı veya diğer adıyla burun arkası akıntısı, en yaygın belirtiler arasında yer almaktadır. Kişilerde sürekli boğaz temizleme isteği uyandıran geniz akıntısı, inatçı olduğunda, sürekli boğaz temizleme kaynaklı boğaz tahrişlerine yol açabilmektedir.

Çeşitli sebeplerden dolayı boğaz tahriş olması mümkündür. Boğazda meydana gelen tahrişler çeşidine göre ses tonu ve seviyesinde de değişikliklere yol açmaktadır. Birçok kişi sinüzit şikayeti ve atakları meydana geldiğinde seslerinde de değişikliklerin ortaya çıktığını fark ettiklerini dile getirmektedir. Uzmanlarda sinüzitin bazı durumlarda ses değişikliğine yol açtığını doğrulamaktadır.

Geniz Akıntısına Dikkat!

Her sinüzit hastasında aynı belirtiler aynı oranlarda ortaya çıkmamaktadır. Hatta bazı sinüzit hastalarında yaygın görülen belirtilerden bazıları ortaya çıkmamaktadır. Sinüzit rahatsızlığının ortak belirtisi olarak kabul edilen geniz akıntısı, bazı sinüzit hastalarında ortaya çıkmamaktadır. Farklı çeşitlere sahip olan sinüzitin çeşidine göre de belirtiler meydana gelebilmektedir.

Sinüzitte geniz akıntısı şikayeti olmayan kişilerde ses değişikli, çatallı ses sorunu, ses kısıklığı gibi problemler ortaya çıkmamaktadır. Sinüzit boğazda bir tahrişe etki etmediği için geniz akıntısı olmayan durumlarda ses değişikliği mümkün olmamaktadır. Sıklıkla geniz akıntısı şikayeti yaşayan, sürekli boğaz temizleme ihtiyacı hisseden kişilerde ise ses değişikliği, seste çatallaşma sorunları ortaya çıkmaktadır.

Geniz Akıntısı ve Ses Değişikliği

Boğaz temizleme hareketi yapan kişilerde görülen ses değişikliği sinüzite bağlı çatallı seslerin tek sebebi değildir. Sürekli devam eden, uzun süre geçmeyen geniz akıntısının kendisi de sesin değişmesine yol açan bir etken oluşturmaktadır. Geniz bölgesinden boğaza akan bu iltihaplı akıntı ses tellerini tahriş ederek, yorulmasına ve çatallı bir hal almasına neden olmaktadır.

Aynı zamanda geniz akıntısına eşlik eden geçmeyen kuru öksürük şikayetinde de ses değişiklikleri sinüzit hastalarında yaşanan belirtiler arasında yer almaktadır. Sinüzitin boğazda yarattığı gıcık ilerleyen dönemlerde sıklıkla ses kısıklığı yaşanmasına yol açabilmektedir.

Ses Kısıklığı Nedenleri

Vücutta meydana gelen değişiklikler, kişiler için hastalıklar hakkında ipucu vermeye yardımcı olmaktadır. Ses kısıklığı da birçok hastalığın ilk belirtileri arasında yer aldığından önemli bir belirti olarak görülmektedir. Bazı sinüzit hastalarında da ses kısıklığı, ses değişikliği, çatallı ses problemleri de ortaya çıkmaktadır.

Ses değişikliğinin birbirinden farklı nedenleri olmaktadır. Sinüzitte de değişik sebeplerden dolayı zamanla seste çatallaşma veya ses kısıklığı sıklıkla görülmektedir. Ayrıca sinüzit hastalarının sigara tüketimi, kirli hava, öksürük, çok yüksek sesle konuşması gibi çeşitli etkenler de bu duruma yol açabilmektedir.

Birkaç gün sürdükten sonra geçen ses kısıklıkları dikkate alınmazken uzmanlar uzun süre devam eden ses değişikliği şikayetlerinde mutlaka teşhis için bir uzmana başvurulması gerektiğinin altını çizmektedir. Ses değişikliği sinüzit hastalarında her zaman sinüzit kaynaklı olmayabilmektedir. Bu nedenle teşhis önemli olmaktadır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status