Sivilce Bulaşıcı Mıdır?

Cildimizin baş düşmanlarından biri olan ve bizi çoğu durumlarda strese sokan sivilceler ergenlik dönemi ile başlayan ve yıllarca mücadele vermek zorunda kaldığımız problemlerden biri olarak devam edebilir. Sivilce oluşumu konusunda bu istenmeyen olguların nasıl oluştuğuna gelirse sivilce oluşumunda pek çok neden örnek gösterilebilir. Öncelikle ilk akla gelen ergenlik ile ilgili sebeptir.

Ergenliğe ilk girişle birlikte vücuttaki cilt yapısında yağlanmalar ve değişiklikler oluşmaya başlar. Bu değişimlere bağlı olarak sivilce oluşumu da kaçınılmaz olur. Ancak sivilce oluşumunda tek neden ergenlik olmaz, cilt yapısına göre bazı kişilerde uzun yıllar sivilce oluşumu gözlemlenebilir. Genelde stresli durumlarda sivilce çıkışının hızlandığı yapılan araştırmalardan çıkarılan sonuçlar içerisindedir.

Sivilce Bulaşıcı Bir Durum Mudur?

Peki cildimizde yer olan bu sinsi düşman olan sivilce bulaşıcı mıdır diye soracak olursanız bu soruya cevabımız tabi ki hayır olacaktır. Sivilce bir cilt problemidir ve kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir. Öpmekle, dokunmakla, kişisel eşya olan havlu gibi eşyaların kullanımı ile bir başkasına geçen bir hastalık değildir. Bu konuda korkularınız yersiz olacaktır.

Sivilce ergenlik ya da diğer cilt problemlerinden kaynaklı bir sorundur. Tedavisi için bir uzmandan gerekirse yardım alınabilir. Ergenlikten kaynaklı durumlarda ise sabırlı olarak bu durumun geçici  olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Ergenlik geçince sivilce problemi de zaman içinde kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Bundan emin olabilirsiniz.

Sivilce Oluşumunu Önlemek İçin Ne Yapılabilir?

Sivilceler bir cilt problemi olduğu için sivilce oluşumunu önlemek için bir dermotolgtan yardım alınabilir. İlerleyen durumlarda ciltteki sivilce durumu geçmiyorsa dermotolog mecburi olabilir. Bunun dışında sivilce oluşumunun önüne geçmek ve sivilcelerin çoğalmasını önlemek için evde pratik yöntemler uygulayabilirsiniz. Cildinizi daima temiz tutmak bu konuda ilk yapılacaklar arasındadır.

Gözenekleri açan ve ciltteki toksinleri arındıran sabunlarla yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bunun dışında yediklerinize içtiklerinize dikkat etmek te sivilce oluşumunu önlemede yardımcıdır. Taze sebze meyve yemek cildinizin en iyi yardımcıdır. Sağlıklı yiyeceklerle bu sorunun kolayca üstesinden gelebilirsiniz. Eğer sivilceleriniz hala geçmiyorsa yapılacak en son iş iyi bir uzmandan destek almaktır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status