Sivilce Çıkmadan Önlemenin Yolları

Cilt problemleri arasında kadın ve erkeklerin çok sık yakındığı konuların başında sivilce geliyor. Ciddi bir sağlık sorunu olmasa da görüntüsü ile kişileri rahatsız ettiğinden dolayı sivilce kimse tarafından istenmez. Eğer cildinizde sivilce oluşumunu engellemek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

Kuru cilt tipine sahip olan kişiler, yağlı cilt tipine göre daha şanslı. Çünkü araştırmalar gösteriyor ki sivilce problemi yaygın olarak yağlı cilt tipinde ortaya çıkıyor. Bundan dolayı cilt tipinize göre sivilce oluşumunu engellemek için yapmanız gerekenler değişkenlik gösteriyor.

Sivilce Nasıl Önlenir?

Güneşlenin:

Kemik gelişimi için de çok faydalı olan güneş, cilt sağlığınızı destekler. Bundan dolayı kısa süreli güneşlenmeler, cilt sağlığınızda terapi etkisi uyandırarak sivilce oluşumunun önüne geçecektir. Ancak güneşlenme esnasında güneş kremi kullanmayı unutmayın ve bu süre yarım saati geçmesin. Aynı zamanda güneş ışınlarının dik gelmediği saatleri seçmek de güneşin faydalarından doğru şekilde faydalanmak için önemli.

Şeker ve Yağdan Uzak Durun!

Çikolata, hamur işi, tatlılar, kızartmalar… Hepsini çok seviyor olsanız bile bunlar sivilce oluşumuna neden olan gıdalar arasında yer alıyor. Bundan dolayı günlük beslenmenizde sebze – meyve ağırlıklı beslenmeye, şeker ve yağdan olabildiğince uzak durmaya özen gösterin. Bu tür gıdaların tüketimini sınırlandırdığınızda cildinizde sivilce problemi daha az yaşanacaktır.

Stres Yapmayın:

Beslenmenize ve cilt temizliğinize çok özen göstermenize rağmen yine de cildinizde sivilce problemi yaşanıyorsa bunun altında yatan sebep stres olabilir. Birçok akne problemi yaşayan kişi üzerinde yapılan araştırmada hormon düzeylerinin akne oluşumunda etkili olduğu ortaya çıkıyor. Bundan dolayı da stres seviyesini en az düzeyde tutmak, stresli olay ve ortamlardan kaçınmak cilt sağlığınızı olumlu etkiliyor.

Kozmetik Ürünleri İyi Seçin:

Yağ bazlı ürünler yerine su bazlı kozmetik ürünler kullanmaya özen gösterin. Aynı zamanda bu tür ürünlerin kişisel olmasına dikkat etmek hem cildinizde sivilce problemini engellemek hem de başka cilt sorunları ile karşılaşmamak için önemli. Bunun dışında kozmetik ürünlerinizin de düzenli olarak temizlenmesine dikkat etmeli, özellikle sivilceli cilde makyaj yaptıktan sonra mutlaka temizlemeyi ihmal etmemelisiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status