Sivilce Neden Oluşur? Neler Tetikler?

Sivilce, cinsiyet ve yaş ayırımı olmaksızın her insanın en sık karşılaştığı cilt sorunları arasında yer alıyor. Sivilce genel olarak ölü cilt kalıntıları başta olmak üzere kir, tıkanan cilt gözeneklerinde bakterilerin üremesi gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan sivilceler, bireylerde özgüven eksikliği, kalıcı cilt hasarları gibi birçok sorun meydana getirmektedir. Sivilce neden oluşur sorusunu 5 ana başlık altında inceleyecek olursak;

Ergenlik:

Sivilcelerin görülmeye başlandığı ilk dönem genellikle ergenliktir. Ergenlik dönemimin başlaması ile beraber hormonlarda büyük değişiklikler meydana gelmektedir. Hormonlar ile beraber artan aşırı yağ üretimi başta yüz, sırt ve boyun bölgesinde sivilce oluşumlarına neden olmaktadır.

Sinir ve Stres:

Ciltte meydana gelen bazı reaksiyonlar çeşitli hastalıkların meydana gelmesine neden olmakta. Uzun bir süre sinir ve stres dolu bir hayat yaşayan kadınlarda vücudun çeşitli bölgelerinde sivilce oluştuğu tespit edilmiştir. Stres sivilce oluşumu dışında birçok sağlık sorununa da neden olmaktadır.

İlaç Kullanımı:

Bazı hastalıkların tedavisi sırasında kullanılan ilaçların da yoğun sivilceye neden olduğu tespit edilmiştir. Özellikle uzun süre B vitamini tedavisi alan kadınlarda ağır sivilce oluşumu gözlemlenmiştir.

Sağlıksız Beslenme:

Kadınlar özellikle gençlik döneminde aşırı yağlı bir beslenme stili benimserler ise ciltlerinde aşırı sivilce oluşumu meydana geldiği görebilirler. Bununla beraber yanlış diyet uygulamaları, sürekli asitli içecek tüketiminin de sivilceye neden olduğu kanıtlanmıştır.

Kozmetik Ürünler:

Cilt tipine uygun olmayan kozmetik ürünlerin kullanılması da sivilce oluşumuna neden olduğu gözlemlenmiştir. Bununla beraber düşük kalitedeki ürünlerin tercih edilmesi de sivilcelere neden olmaktadır.

Sivilce Oluşumunu Arttıran Faktörler Nelerdir?

Bir tane bile başlayan sivilcenin asla yalnız kalmadığı bilmelisiniz. Bir tane ile başlayan sivilceler kısa süre içerisinde vücudun çeşitli bölgelerine dağılım gösterebilmektedir. Sivilcelerin bu denli hızlı artmasına neden olan faktörleri ile şu şekilde listeleyebiliriz;

Herhangi bir bölgede çıkan sivilceyi sıkar onunla uğraşırsanız daha geniş bir alana yayılmasına neden olabilirsiniz.

Kadınların en çok yaptığı hatalardan birisi de sivilceli bölgeyi kozmetik ürünler ile kapatmaktır. Bu durum da sivilcenin artmasına neden olabilir.

Makyaj, kadınların en önem verdiği konular arasında yer almaktadır. Ancak yapılan makyajla uyumanın da sivilce oluşumuna neden olduğu görülmüştür.

Cilt temizliğine yeterince önem vermemek de sivilcenin artış göstermesine neden olmaktadır.

Son olarak ise uykusuzluk durumunun da sivilceleri artırmaktadır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status