Sivilce İçin Organik Yöntemler

Sivilceler toplumun büyük kısmını rahatsız eden, en sık görülen cilt sorunlarından bir tanesidir. Sivilce sorunu yaşayan kişiler bu nedenle işe yarayabilecek her türlü çözümü denemektedir. Tedavisi mümkün olan bir problem olduğu için çok büyütülmemesi gereken problemlerden birisidir. Sivilce bitkisel çözümü de olabilen cilt sorunlarındandır. Kimyasal içeren ürünler denemek yerine sivilce sorununu daha organik yöntemler kullanarak gidermeye çalışmak öncelikli olmalıdır.

Organik Sivilce Tedavileri

Salatalık ile Sivilce Tedavisi

Sivilcelerin neden olduğu tahriş ve kızarıklık konusunda uzman olan salatalığın cilde uygulanması da son derece kolaydır. Salatalık en basit haliyle dilimlenerek cilde uygulanabilir. Dilimleri ciltte sivilce olan bölgelere sürerek kullanabilirsiniz. İşlemden sonra yarım saat kadar beklemek gerektiğini unutmayınız. Salatalık tedavisini herhangi bir yan etki içermediğinden her gün uygulamak mümkündür.

Portakal ile Sivilce Tedavisi

Sivilce bitkisel çözümleri arasında içeriğindeki C vitamini ile portakal önemli bir yere sahiptir. C vitamini elastin ve kolajen üretimlerini artırıp sivilce tedavisine destek olur. Aynı maddeler sivilce sonrasında oluşan lekelerin giderilmesi üzerinde de etki göstermektedir.

Bu tedavi yönteminden faydalanmak için portakalı maske olarak hazırlamanız gerekiyor. Çay bardağının yarısından az bir ölçüde taze sıkılmış portakal suyunu yoğurtla kıvam vererek cildinize sürebilirsiniz. 15 dakika bekleme süresinin ardından ılık suyla cildi maskeden tamamen arındırmak gerekiyor. Portakallı maske portakalda asitlerden dolayı her gün değil; haftada iki kez uygulanmalıdır.

Yoğurt ile Sivilce Tedavisi

Sivilce evde çözümü kolay rahatsızlıklardan biridir ve hemen her evde bulunan birçok malzeme ile giderilebilir. Mutfakta sıkça tüketilen yoğurt, içeriğindeki laktik asit sayesinde sivilce evde çözümünde organik yöntemler arasında ilk sıradadır. Yoğurt içeriği ile sivilcelerin giderilmesine yardımcı olurken aynı zamanda tahriş nedeniyle oluşan kızarıklıkların giderilmesine de destek olur. Yoğurt ile sivilce tedavisi için yoğurdun doğrudan cilde sürülerek 15 dakika bekletilmesi gerekiyor. Bu maskeyi sivilceler tamamen iyileşene kadar uygulamaya devam edebilirsiniz.

Sirke ile Sivilce Tedavisi

Sirkenin cilt pH seviyesini dengede tutmak gibi bir özelliği vardır. Sivilcelerin oluşmasını engellemede, var olan sivilcelerin iyileşmesinde ve yeni sivilceler oluşmasını önlemekte sirke çok faydalıdır. Sirkenin sivilceye fayda sağlaması için organik olması önemlidir. Sirke ile suyu birer bardak alarak bir kapta karıştırın. Hazırlanan sirkeli suyu sivilcelerin bulunduğu alanlara pamuk yardımıyla uygulayın ve kurumaya bırakın. Kurumayı hissettikten sonra cildinizi ılık su ile tamamen durulayın ve mutlaka cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanın.

Limon ile Sivilce Tedavisi

C vitamini bakımından zengin olan portakal gibi etki gösteren limon sivilceler üzerinde etkili alternatiflerden birisidir. Limon portakala oranla daha yüksek asit içeriğine sahip olduğu için özellikle kuru cilde sahip kişiler tarafından kullanılırken dikkatli olması gerekir. Limonu ikiye keserek doğrudan cilde sürüp kullanabilirsiniz. Bu aşamadan sonra kurumasını bekleyip ardından ılık su ile yıkamak gerekiyor. Cildin kuruduğunu fark ederseniz mutlaka nemlendirici kullanmalısınız.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status