Sivilce Lekeleri Ne Zaman Kalıcı Hale Gelir?

Sivilce sorunu sadece ergenlik döneminde değil, birçok insanın dönem dönem sıkıntı yaşamak zorunda kaldığı cilt sorunlarından biridir. Özellikle iz bırakmaya meyilli görünümde iri ve derin olan sivilceleri geçirmek kadar sonrasında da iz kalmaması için uğraşmak gerekmektedir. Sivilce sonrasında kalacak olan iz ihtimalini en aza indirmek için sivilceyi sıkmamaya özen göstermek ve kendiliğinden ya da doğal yöntemlerle geçmesini beklemek gerekir.

Sivilce Lekeleri Neden Oluşur?

Birçok farklı şekil ve büyüklükte cilt yüzeyinde oluşan sivilceler cilt gözeneklerinin tıkanmasına ve buna bağlı olarak da cildin iltihaplanmasına neden olmaktadır. Genellikle kırmızı renkte olan sivilce lekeleri, sivilcelerin yeni geçmiş olduğunu anlamayı ve geride bıraktığı izleri görmeyi sağlamaktadır. Bu sorunu yaşayan kişiler için oldukça rahatsız edici bir durum olarak izlerin kalıcı olmaması için doğal ya da kozmetik ürün arayışına girilmektedir. İyi bir cilt bakımı ile kalıcı hale gelmeyecek olan sivilce izleri, yanlış müdahaleler sonucunda kalıcı olması olası olan izlerdir.

Sivilce Lekelerinin Kalıcı Hale Gelmemesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Sürekli sivilce sorunu ile baş etmek zorunda kalalar sorunlu bir cilt ile karşı karşıya kaldıklarına ikna olmalı ve gereken tedaviye mutlaka zamanında başlamalıdırlar. Tedavi gerektiren ve önemsenmesi gereken cilt sorunlarından biri olan sivilce de geç kalındığında ya da bilinçsizce tedavi edilmek istendiğinde büyük ölçüde iz bırakarak geçen bir sorundur. Bilhassa ucu su toplamış ve iltihaplı görünümde olan sivilceler daha çok ciddiye alınmalı ve sıkmadan mutlaka cilt doktoru aracılığı ile tedavi yöntemine bakılmalıdır.

Kalıcı Sivilce Lekelerini Geçirmek Mümkün Müdür?

Kırımız renkte ve ciltte çukur görünüme neden olan sivilce izlerinin birçoğu kalıcı niteliktedir. Bayanlar bu noktada makyaj ile sivilce lekelerini istedikleri zaman kapatma şansına sahip olsalar da erkekler her an aynaya baktıklarında sivilce lekelerini görmek zorunda kalmaktadır. Doğal yöntemlerle ya da çeşitli krem ya da ilaçlarla geçirmesi oldukça güç olan kalıcı sivilce lekeleri için en doğru yöntem cerrahi müdahalelerdir. Bu cilt sorununu kafasına aşırı takan ya da özgüvenini kaybetme noktasına gelen kişilerse mutlaka psikolojik yardım eşliğinde sivilce lekeleri ile mücadele etmelidirler.

Sivilce Lekeleri İçin Alınması Gereken Önlemler

Genel anlamda cildi yağlı ve sürekli sivilce çıkarmaya yatkın bir cilt tipine sahip olanların her şeyden önce kendileri için iyi bir cilt doktoru edinmeleri şarttır. Sivilce sorunu geçtikten sonra iz ve lekeleri ile baş etmek zorunda kalmamak için öncesinden gereken önlemleri almak daha doğru olacaktır. Aksi halde söylenen tüm sivilce lekelerini geçiren yöntemlerini denemek ve sonucunda hayal kırıklığına uğramak kaçınılmaz olacaktır. Son derece hassas bir konu olan sivilce sorunu konusunda kişilerin kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek yerine uzman doktor eşliğinde hareket etmeleri önerilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status