Sivilce Hormon Testi Gerekli Mi?

Hayatımızda genel olarak ergenlik dönemi ile başlayan ve bazı kişilerde uzun yıllar devam eden sivilce sorunu ciltteki en temel sorunlardan biridir. Sivilce problemi pek çok kişi de olan bir sorundur. Özellikle bayanlarda erkeklere nazaran daha çok sivilce sorunu gözlemlenmiştir. Bunun nedeni kimyasallar, hormonal değişimler olabilmektedir.

Sivilce oluşumu bazı durumlarda basit uygulamalar ile çözüme kavuşturuşsa da bazı durumlarda ciddi cilt sorunlarına neden olabilir. Bu durumda yüzde iltihaptan kaynaklı ciltte sivilce lekeleri oluşabilir. Bunun önüne geçmek için bitkisel maskeler uygulanabilir. İlerleyen ve geçmeyen durumlarda ise dermotologtan yardım alınmalıdır. Uzman doktor sizin için bazı testler isteyebilir ve bu sonuçlara göre size tedavi uygulayabilir.

Sivilceleriniz Hormonlardan Kaynaklı Olabilir?

Sivilce oluşumun temel nedeni genelde hormonal kaynaklıdır. Bu açıdan sivilceler genelde hormonal değişimlerin olduğu ergenlik döneminde, kadınların regl dönemlerinde ve hamilelikte daha çok ortaya çıkmaktadır. Bunun nedenini öğrenmek için sivilce hormon testi yaptırmanız gerekebilir. Bu test ileride cildinizde kalıcı izlerin oluşmaması açısından önemlidir. Çıkan sonuca göre doktorunuz size gereken tedavi şeklini önerir.

Doktorunuzun verdiği ilaçlar ile cildinizdeki hormon dengesini sağlayarak, cildinizi sivilce ve sivilceden kaynaklı izlere karşı koruyabilirsiniz. Bu konuda doktorunuzun tavsiyesine uyarak tedaviyi ihmal etmemeniz gerekir. Uygun tedavi ile sivilce sorununa köklü çözüm bulabilirsiniz.

Sivilce Hormon Testi Gerekli mi

Sivilce Hormon Testi

Sivilce Oluşumunda Hormonlar Cildi Nasıl Etkiler?

Ciltte sivilcelerin en büyük nedenlerinden bir olan hormonlar sivilce oluşumunda ciltte etkili olmaktadır. Ciltte yağlanmadan dolayı nodül ve kist oluşumu kaçınılmaz olabilir. Yağ üretimi fazla ise bu oluşumlar daha da hız kazanır ve sivilce oluşumunu arttırır. Yağ salgısı androjen madde ile daha çok artar. Bu dengelenmezse sebum oluşumu artar ve sivilceler de buna bağlı olarak çoğalır.

Aynı şekilde östrojen ve projesteron hormonları da dengelenmediğinde ciltte yağ üretimi artar ve ciltte sorunlara yol açabilir. Bunları önlemek için gerekli hormon testlerini yaptırmalı ve ona göre tedavi şekli belirleyerek cildin hormonal dengesini sağlamaktadır. Hormon dengesi sağlandığında yağ salgısı da dengelenmiş olacak ve cilt sorunları azaltılacaktır. Böylece sivilcelerin oluşumu da önlenebilir ya da en aza indirilebilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status