Siyah Nokta Tedavisi

Siyah Nokta Tedavisi, siyah noktaların giderilmesi için uygulanan ve genellikle dermotogların uyguladığı komedon temizliği adı verilen bir tedavi şeklidir. Bu tedavi şekli özellikle güzellik salonlarında yapılan ve normal cilt bakımından oldukça farklıdır. Siyah noktaların farklı aletlerle ciltten yaralara sebep olmadan alınması, tedavi edilen kişilerin kısa zamanda siyah nokta derdinden kurtulmasını sağlamaktadır.

Ciltte meydana gelen komedonların uçları sterilize edilmiş iğne yardımıyla açılır. Bu tedavi biçimi için özel olarak üretilmiş sterilize aletlerle meydana gelen siyah noktaların etrafına bastırılarak yağ katmanının dışarıya atılması sağlanır. Bu biçimde uygulanan komedon  temizliğinde nodül ve kist türünde iltihaplı oluşan sivilcelerde temizlenerek çıkartılabilir.

Siyah nokta tedavisi yapılacak kişilerde oldukça özenli ve dikkatli bir biçimde uygulanması gereken bir tedavidir. Komedon tedavisinin hemen ardından ilaç tedavisi uygulanmaması siyah noktacıkların tekrar oluşmasına neden olabilir.

Siyah noktacık temizliği, bu usulle kendini gösteren sivilcede yapılan tedaviye kesinlikle ilave edilen bir tedavi yöntemidir. Retinoit cinsinden olan ilaçlarla tedaviye başlanabilir. Genellikle üç haftadan hemen sonra siyah noktaların içinde yer alan yağlar çözülerek çok daha kolay bir şeklide temizlenecek hale gelirler.

Yapılan bu tedavinin hemen arkasından komedon temizliğine geçilir ve üç hafta kadar komedon temizliği yapılır. Bu esnada ilaç tedavisinin de uygulanması siyah noktacıkların düzenli bir şekilde temizlenmesi kişilerin kısa zamanda iyileşmesini sağlar. İsotretinoin tedavisi sırasında komedon temizliği kesinlikle yapılmalıdır. Bu yöntem ile komedon temizlik şeklinin isotretinoin uygulanması yöntemi ile çok daha hızlı ve izler meydan gelmeden uygulanması sağlanmaktadır.

Siyah Nokta Tedavisi

Siyah noktaların büyük bir özenle ve titizlikle profösyönel kişilerce temizlenmesi çok önemlidir. Sebebi ise uzman kişiler tarafından steril bir şekilde temizlenmeyen komedonlar, oldukça derin ve içi iltihaplı sivilcelere dönüşürler. Böyle durumlarda hem sivilceler fazlalaşır hem de sivilce izleri kalıcı bir hal alır. kistlerin boşatılmasının dikkatli ve özenli bir şekilde uygulanması sayesinde kistlerin yanı sıra oluşan apsenin boşaltılarak bir miktar kortizon verilerek oluşan lezzonların çabucak fazlalaşmadan iyileşmesini sağlayabilir.

Bu tedavide sivilcelerin iç kısımlarına kortizon enjekte etmek sıklıkla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi şekli ile büyük sivilcelerin kısa sürede küçülmesi ile kişilerin morallerinin düzelmesini sağlamaktadır. Bunların yanı sıra uzun zamandır ciltle yerleşen sivilceler kalıcı izlere sebep olurlar. Bu nedenle kalıcı olarak yer tutan sivilcelere de kortizon verilerek iz oluşma nedeni de ortadan kaldırılabilmektedir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status