Erkeklerde Oluşan Selülit Problemi

Cildin altında bulunan yağ dokularından kaynaklı yapı bozukluğu olarak nitelendirilen selülit problemi, her ne kadar kadınlar tarafından şikayet edilen bir sorun olsa da, bu estetik problemi erkeklerde de görülebilmektedir. Yaz aylarının gelmesiyle beraber giyilen şortlar ve özellikle bayanların bikinileri, mayoları, selülitleri ortaya çıkardığından dolayı sıklıkla şikayet edilen bir durum haline gelmektedir. Selülit erkeklere nazaran kadınlarda çok daha sık rastlanan bir durumdur. Her 10 kadından 8’i selülitten şikayet ederken, erkeklerde bu oran çok azdır.

Selülit bir hastalık değil, cildin görselliğini bozan estetik bir problemdir. Selülitin genetik yanlarına dahil olan hormonların dışında metabolik yanları da bulunmaktadır. Selülitin oluşmasındaki en büyük etkenler hormonsal veya genetik değil, beslenme ve hareketsiz yaşamdır. Kötü ve düzensiz beslenen birisi bunu uzun süre devam ettirmişse ve sporsuz bir hayat yaşıyorsa, selülit kaçınılmazdır.

Kısaca bu hataları yapan erkek veya kadın fark etmeksizin selülit problemi ile karşılaşacaktır. Östrojen seviyesi selülit oluşumunu yakından ilgilendirir ve kadınlarda östrojen oranı daha yüksektir.

Erkeklerde Görülen Selülit

Erkeklerdeki selülit oluşum bölgeleri çoğunluk olarak göbek çizgisinin alt kısımlarıdır. Kilo artışı gösteren erkek bedenindeki yağ oranı da doğrudan arttığından dolayı selülit problemi göbek çizgisinin üstüne yayılabilir ve hatta kollara kadar uzanabilir. Erkekler ayakta dik bir şekilde dururken göbeğin hemen üstünü elleriyle sıkıştırarak selülit oluşumlarını gözlemleyebilirler.

Türkiye genelinde erkeklerin çoğunda göbek bölgesinde az da olsa yağlanma mevcuttur. Bazı selülit problemlerinde şiddetli olmayan hafif ağrılar oluşabilmektedir. Normal derecede olan selülit sadece sıkıştırma esnasında portakal kabuğu görüntüsüne bürünürken, ileri derecede oluşmuş selülitlerde hiç bir şey yapılmasına gerek kalmadan görülebilir.

Erkeklerde Oluşan Selülit Problemi

Erkeklerde sadece göbek bölgesi değil, göbek yanları da yağlanmaya elverişlidir ve bu bölgede de selülit problemi yaşanabilmektedir. Yanlarda oluşan yağlar kalçalara kadar inerek, kalçadaki yapılarda da birikip bozulmasını sağlarlar ve selülite yol açarlar. Erkeklerdeki selülit oluşumu kadınlara oranla çok daha az olmasının sebebi ise erkekteki kas kütlesinin daha fazla olmasıdır. Erkeklerde gariptir ki kol altında selülit görülebilir. Bunun sebebi ise erkeklerin kas yapması sonucu koltuk altı bağlarının kopmasından kaynaklanan yağlanma problemidir.

Erkeklerde Selülit Oluşumunun Nedenleri

Erkeklerde polikistik over ve şeker hastalığı gibi sebeplerden de selülit problemi yaşanabilir. Ayrıca metabolik sendrom, tirod tembelliği gibi sorunlarda selülitin oluşmasını doğrudan etkileyen faktörler arasındadır. Ödeme bağlı olarak yaşanan vücuttaki su birikmesi selüliti tetikleyebilir. Selülit problemini yaşama riski yaş geçtikçe artar.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status