Kahve Selülit Yapar Mı?

Adını Kaffa Krallığından 1390 yılında almıştır. O zamandan günümüze gelene kadar birden fazla tartışma ile karşı karşıya kalıyor. Son zamanlarda selülit bu konuların arasındadır. Kahve günümüzde birçok tıbbi çalışma içerisinde yer alıyor. 20. Yy da kahve o kadar olumsuz yönleri tartışılmıştı ki, günümüzde tam tersine olumlu yönleri ile ön planda yer alıyor.

Özellikle bayanların en büyük sorunlarından biri olan selülit, kremler, losyonlar ve doğal yapılan maskeler ile geçirilmeye çalışıyor. Peki, ya yediklerimiz içtiklerimi selülit yapar mı?

Gün içinde severek tükettiğimiz kahve, selülit yapar mı? Yapmaz mı? Son zamanların en çok konuşulan konularından bir tanesi haline geldi. Sadece bununla da sınırlı değil kahvenin olumlu ve olumsuz yanlarını tartışacak olursak, belirli bir miktarda tüketilen kahve sağlık açısından olumlu yönlere de sahiptir. Kahve içerisinde antioksidanlar yer alır. Buda sağlığımızı olumlu yönde etkiler.

Gün İçinde Ne Kadar Kahve Tüketmeli?

Gün içinde en fazla 2 bardak kahve sağlık açısından zararlı değildir. Olumlu yanlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz.

Metabolizmanın hızlanmasında yardımcı bir etmen olan kahve aynı zamanda uyarıcı etkisi de mevcut bulunuyor.

150 ml kahve içerisinde 80 ile 110 mg arasında kafein içeriyor. Fazla tüketilen kafein metabolik artış gösterdiği belirtiliyor.

Vücutta bulunan yağların yakılmasında yardımcı olan kahve, yağ depoların boşalmasında da yardımcı oluyor.

Gelelim asıl soruya, kafein’in selülit üzerinde ne derece etkisi var. Selülit sorunu sadece kilolu bayanlarda mevcut bulunmuyor. Fakat bayanların %90’ı bu sorun ile karşı karşıya diyebiliriz.

Selülit çoğunlukla hormonlardan, yağ hücrelerinin genişlemesinden, dolaşım bozukluğu gibi birden fazla problemden dolayı ortaya çıkabilir. Kafein ise yağ oksidasyonlarını artırıcı bir etkiye sahiptir. Hatta yağ yakıcı özelliğe sahip olduğu için kesinlikle selülit oluşumunu tetikleyici etkisi mevcut değil.

Aksine yağı ayrıştıran özelliklere sahip olduğu için lenf akışını da kolaylaştırıyor. Selülit gidermek için günümüzde ki kremlerin içerisinde de kafein etken madde olarak görülüyor.

Sizde gün içinde kafein selülit yapar mı? Korkusu olmadan gönül rahatlığı ile kahve tüketimi yapabilirsiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status