Vulva Kanseri Tanısı Nasıl Olur? Evreleri Nelerdir?

Vulva Kanseri Teşhisi

Vulva kanseri tanısı için kullanılan testler ve prosedürler aşağıda açıklamaları ile birlikte yer almaktadır.

Vulva muayenesi: Vulva dokusundaki anormallikleri kontrol etmek için öncelikle fizik muayene yapılabilir.

Röntgen: Kanser hücrelerinin akciğerlere yayılıp yayılmadığını öğrenmek amacıyla göğüs için standart bir röntgen çekimi yapılabilir.

Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması: Vulva kanseri için BT taraması, sıklıkla tümörün büyüklüğü ve şeklini değerlendirmek ya da lenf nodlarına veya vücudun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığını anlamak amacıyla kullanılır.

Manyetik rezonans görüntüleme (MR) testi: Sıklıkla pelvik bölgede kanser bulunan hastalarda kullanılır ve kasıktaki lenf nodlarının büyüyüp büyümediğini belirlemede yararlıdır. Bu durum, kanserin yayıldığını işaret edebilir. MR testi, kanserin beyne ya da omuriliğe yayılıp yayılmadığını öğrenmek amacıyla da kullanılabilir.

Ayrıca Bakınız: Vulva Kanseri Belirtileri

Pozitron emisyon tomografisi (PET): PET taramaları, küçük metastazları bulmada veya büyümüş lenf nodlarının kanser hücreleri içerip taşımadığını belirlemede yararlı olabilir. PET taramaları çok hassastır, ancak çok fazla ayrıntı göstermezler. Bu sebeple, genellikle BT taraması ile kombine edilerek (PET/BT) uygulanırlar.

Proktosigmoidoskopi ve sistoskopi: Kanserin rektuma, kolona veya mesaneye yayılıp yayılmadığını teşhis etmek amacıyla kullanılır.

Sentinel lenf nodu biyopsisi: Vulva kanseri olan hastalar için, bu biyopsi tipi enfeksiyonları, yaralanmayı ve lenfödemi azaltabilir. Sadece bir veya iki lenf nodunun alınması, 10 ila 30 lenf nodunun çıkarılması cerrahisi birlikte gelebilecek komplikasyonları önleyebilir.

Ayrıca Bakınız: Vulva Kanseri Nedenleri

Vulva Kanseri Evreleri

Vulva kanseri evreleri şunlardır:

Evre I: Evre 1 vulva kanseri, vulva ya da vajinal açık ve anüs arasındaki (perineum) deri alanı ile sınırlı küçük bir tümörü tanımlar. Bu evrede, kanser lenf nodları veya vücudun diğer bölgelerine yayılma göstermemiştir.

Evre II: Evre 2 vulva kanserinde, tümörler, üretranın alt kısmı, vajina ve anüs gibi yakın yapıları içerecek şekilde büyümüştür.

Evre III: Evre 3 vulva kanserinde, kanser lenf nodlarına yayılmıştır.

Evre IVA: Evre 4A vulva kanseri, lenf nodlarına daha yaygın şekilde yayılmış veya üretra veya vajinanın üst kısımlarına yayılmış ya da mesane, rektum veya pelvik kemiğine yayılmış olan bir kanseri belirtir.

Evre IVB: Evre 4B vulva kanserinde, kanser vücudun uzak bölgelerine yayılarak, metastaz yapmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status