Pomelo: Besin Değerleri ve Kalorisi

Pomelo aynı zamanda Çin greyfurt denir ve narenciye (Rutaceae) ailesinin en büyük üyesidir. Bazı pomelolar voleybol  topu kadar büyük olabilir. Soluk yeşil veya sarı meyvenin içinde biraz daha tatlı bir greyfurt gibi tadı olan pembe, beyaz veya kırmızı bulunur.

Güneydoğu Asya’ya özgüdür ve ülkemizde daha az tüketilir, ancak bulabilirseniz, beslenmenize pomelo eklemek beslenmeyi artırabilir ve bazı sağlık yararları sağlayabilir.

Ayrıca Bakınız: Pomelo Faydaları

Pomelo Besin Değerleri

Soyulmuş bir pomelo meyvesi (609g) için aşağıdaki beslenme bilgileri verilmiştir.

  • Kalorisi: 231
  • Yağ: 0,5g
  • Sodyum: 6.1mg
  • Karbonhidratlar: 59g
  • Lif: 6,1 g
  • Protein: 4.6g
  • C Vitamini: 116mg

Karbonhidrat

Pomelo, kalorilerde diğer bazı meyve türlerinden daha yüksek olmasına rağmen, nispeten düşük kalorili bir besindir. Pomelo’daki kalorilerin çoğu karbonhidrattan gelir.

Pomeloda iki tip karbonhidrat vardır: doğal olarak oluşan şekerler ve lif. Tek bir pomeloda 6 gramın biraz üzerinde lif veya önerilen günlük alımınızın yaklaşık %24’ünü alacaksınız.

Pomelo’nun kesin glisemik indeksi (GI) kaydedilmemiştir, ancak şekeri yüksek olduğu ve çok fazla lif sağlamadığı için, muhtemelen yüksek glisemik bir gıdadır. Belirli bir pomelo tipinin (Majia pomelo) glisemik etkisini araştıran bir çalışma, glisemik indeksin 72 ila 78 arasında ve glisemik yükün yaklaşık 4 ila 5,2 olduğunu tahmin etti. Referans olarak, GI 55 veya daha fazla olan gıdalar yüksek glisemik gıdalar olarak kabul edilir.

Yağlar

Çoğu meyvede tipik olduğu gibi, pomelo’da çok az miktarda yağ vardır.

Ayrıca Bakınız: Mandalinanın 5 Mükemmel Faydası

Protein

Bütün soyulmuş bir pomelo, 4.6 gram sağlayan iyi bir protein kaynağıdır.

Vitaminler ve Mineraller

Pomelo mükemmel bir C vitamini kaynağıdır ve tek bir meyvede önerilen günlük ihtiyaçlarınızın %619’unu karşılar. Bu turunçgiller tükettiğinizde az miktarda tiamin, riboflavin, niasin ve B6 vitamininden de faydalanabilirsiniz.

Pomelodaki mineraller arasında potasyum (günlük önerilen ihtiyaçlarınızın %38’i) ve daha az miktarda fosfor, bakır, demir, kalsiyum, magnezyum, manganez ve çinko bulunur.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önemli Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status