Zeytinyağının Sağlığımıza Önemli Faydaları ve Bilimsel Araştırmalar

Zeytinyağı normal sinir iletimini destekleyen yağda çözünen bir vitamin olan E vitamini yönünden zengindir ve bağışıklıkta rol oynar. Aynı zamanda kan pıhtılaşmasından sorumlu başka bir yağda çözünen vitamin olan iyi bir K vitamini kaynağıdır.

Ayrıca, zeytinyağı, iyi kolesterolü (HDL) ve düşük kötü kolesterolü (LDL) arttırdığı gösterilen tekli doymamış yağ bakımından yüksektir.

Ayrıca Bakınız: Zeytinyağı Besin Değerleri

Bazı çalışmalar, beslenmenize günde yaklaşık bir ila iki yemek kaşığı sızma zeytinyağı eklenmesinin, c-reaktif proteini azaltarak anti-inflamatuar etkilere sahip olabileceğini düşündürmektedir.

Zeytinyağının kalbi korumaya yardımcı olabileceği başka bir yol da polifenol içeriğine dayanmaktadır. Zeytinyağındaki polifenollerin bazıları kan trombositlerinin birlikte toplanmasını önleyebilir, bu da kalp krizlerinin bir nedenidir.

Uzmanlar, “günde 1 buçuk yemek kaşığı (20 gram) zeytinyağı tüketmenin, koroner kalp hastalığı riskini azalttığını belirtmekteler. “

Diğer araştırmalar, zeytinyağı tüketmenin bizi bilişsel gerileme, osteoporoz gibi rahatsızlıklardan koruyabileceğini ve hatta bağırsaklarımızdaki bakteri dengesini artırabileceğini gösteriyor.

Fitonutrientler gibi zeytinyağının sağlıklı bileşenlerinin çoğunun sadece sızma ve sızma zeytinyağında yüksek miktarlarda bulunduğunu belirtmek önemlidir.

Sızma Zeytinyağı Nedir?

Sızma zeytinyağı, sızma ve saf zeytinyağı etiket tanımları, yağın asitlik seviyesinin yanı sıra yağı çıkarmak için kullanılan işlemin kapsamını da belirtir. Genel kural, asitlik ne kadar düşükse o kadar iyidir.

Saf zeytinyağı %100 katkısız zeytinyağıdır, yani ısıtılmaz veya kimyasal olarak işlenmez. Bunun yerine, zeytinlerden tamamen mekanik yollarla çıkarılır (zeytinleri bir macun haline getirildikten sonra presleyerek veya döndürerek). En üstün “sızma” en çok beslenme değerine, sızma zeytinyağından daha düşük asitliğe, çok düşük pürüzlülüğe ve en güçlü zeytin aromasına sahiptir.

Saf zeytinyağı ısı ve kimyasallar kullanılarak ilk preslemeden sonra hamurdan işlenir. Lezzet bakımından daha hafif ve daha ucuzdur. Buradaki fayda, daha nötr bir tada ve daha yüksek bir duman noktasına sahip olmasıdır. Sızma zeytinyağı daha düşük duman noktalarına sahiptir ve çok yüksek ısıtıldığında parçalanmaya başlar ve kapalı bir lezzet verir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status