Kuru Erik 5 Bilinen Faydası ve Zararları Nelerdir?

Kuru erik besin değerlerinin ötesinde, çeşitli sağlık durumlarının yönetiminde yardımcı olur.

Ayrıca Bakınız: Kuru Erik Besin Değerleri

Kuru Erik Yemenin Yararları

Kabızlığı Önler!

Kuru erik ve kuru erik suyu kabızlık için yaygın ev ilaçlarıdır. Kuru erik, bir tür çözünür lif olan pektin içerir. Çözünür lif, sindirim sistemi içinde jel benzeri bir madde oluşturmak için suyu emer. Bu dışkıları yumuşatarak geçmelerini kolaylaştırır.

Çalışmaların gözden geçirilmesi, kuru eriklerin psyllium kabuklarından (Metamucil gibi reçetesiz laksatiflerde yaygın bir bileşen) daha etkili bir müshil olduğu sonucuna vardı.

Kemik Kaybını Azaltır!

Kuru erik ayrıca iyi bir K vitamini kaynağı ve antioksidan görevi gören fenolik bileşiklerdir. Birçok çalışma, kuru erik ve kuru erik ekstraktlarının osteoporoz ve kemik kırıklarına karşı koruyucu olduğunu göstermiştir.

Çeşitli sinyal yolları yoluyla kuru erik, kemik emilimini önler ve kemik oluşumunu arttırır. Kuru erik faydaları eklediğinden (ve bilinen olumsuz yan etkileri olmadığından), bunları kemik sağlığı için yemek planınıza dahil etmenin iyi bir nedeni vardır.

Kilo Kaybını Destekler!

Kuru erik, sonraki öğünlerde iştahı kontrol etmeye ve yiyecek alımını azaltmaya yardımcı olabilecek tatmin edici, yüksek lifli bir atıştırmalıktır. Kuru erik hazırlanmak zorunda kalmadan yemeye hazırdır. Artan atıştırma sıklığı ile, kuru erik diyet dengesinin korunmasına yardımcı olabilir.

Kalp Sağlığını İyileştirir!

Kuru erik, kalp sağlığının geliştirilmesinde iki kilit oyuncu olan potasyum ve lif bakımından zengindir. İyi bir potasyum kaynağı olarak, kuru erik kan basıncının yükselmesini önlemeye yardımcı olur. Ek olarak, kuru erikte çözünür lif özellikle kolesterolü düşürmede etkilidir.

Kuru erik doğal olarak doymuş yağ içermez ve sodyum açısından çok düşüktür, bu da onları kalp sağlığını korumak için ideal bir seçim yapar.

Erken Yaşlanmayı Önler!

Kuru erikteki antioksidanlar, hücre hasarını azaltmak ve yaşlanma sürecini yavaşlatmak için vücutta çalışır. Oksijen Radikal Emiciliği Ölçeği (ORAC), bazı gıdaların erken yaşlanmaya yol açan serbest radikalleri atmada ve etkisiz hale getirmede ne kadar etkili olduğunun bir ölçüsüdür.

Kuru erik bu ölçekte yüksek oranda derecelendirilmiştir, bu da hücrelerinizi genç ve sağlıklı tutmak için mükemmel bir seçimdir.

Alerjiler

Kuru erik alerjileri nadirdir, ancak ortaya çıkar. Çoğu zaman, kuru erik alerjisi gibi görünen şey aslında oral alerji sendromu (OAS) olarak bilinen bir durumdur. OAS ile bağışıklık sistemi bazı gıdaları yaygın ağaç polenleri için yanlış yapar. Bu çapraz reaktif tepki hafiftir, ağızda hafif yanma veya karıncalanma hissi ve dudakların şişmesi eğilimi gösterir. Kuru eriklere karşı bir reaksiyon yaşarsanız, bu bir huş poleni alerjisi ile ilişkili olabilir.

Kuru Eriğin Zararları ve Yan Etkileri

Kuru erik ve kuru erik suyunun ana potansiyel olumsuz etkisi sindirim rahatsızlığıdır. Kuru erik yemeye alışkın değilseniz, lif içeriği ve müshil etkileri gaz, şişkinlik, kabızlık veya ishale neden olabilir. Bu sorunu önlemek için alımınızı yavaş yavaş artırın.

Kuru erik ayrıca meyve suyu olarak da üretilir. İlave şeker olmadan %100 kuru erik suyu aldığınızdan emin olmak için içindekiler listesini kontrol edin.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status