Nohut Tüketmenin 5 Ayrı Faydası ve Zararları Nelerdir?

Tüm vitaminler, mineraller, protein ve lif ile nohutların birçok sağlık avantajı vardır.

Ayrıca Bakınız: Nohut Besin Değerleri

Nohut Yemenin Yararları

Kalp Sağlığını Geliştirir!

Nohut lifleri yüksektir, yarım fincan porsiyonda günlük ihtiyaçlarınızın %16’sını içerir. Nohuttaki lifin yaklaşık üçte biri çözünür liftir ve bu da onu kalp sağlığı açısından sağlıklı bir gıda haline getirir.

Çalışmalar, lif bakımından zengin diyetler yiyen kişilerin tipik olarak daha sağlıklı bir kiloyu koruduğunu ve kalp hastalığı riskinin azaldığını göstermiştir.

Bazı Kanserleri Önlemeye Yardımcı Olabilir!

Nohuttaki bazı besin maddeleri ve bileşikler belirli kanser türlerine karşı koruma sağlayabilir.

  • Lif: Kolorektal kansere karşı koruyucu
  • Butirat: Kolorektal kansere karşı koruyucu
  • Saponinler: Çok sayıda kansere karşı koruyucu
  • B vitaminleri: Göğüs kanseri ve akciğer kanserlerine karşı koruyucu

Kan Şekerini Düzenler!

Nohut, diğer baklagiller gibi, karbonhidratların sindirimini yavaşlatan dirençli nişasta içerir. Bazı dirençli nişasta ince bağırsakta sindirilmez.

En az bir çalışma, daha hızlı sindirilen karbonhidratların baklagillerle değiştirilmesinin, diyabetli kişilerde insülin duyarlılığını artırarak glisemik kontrolü arttırdığını göstermiştir.

Kolon Sağlığını İyileştirir!

Nohut gibi dirençli nişasta bakımından yüksek gıdalar tüketmek, sağlıklı bağırsak florasını teşvik ederek sindirim sisteminin sağlığını da iyileştirebilir.

Ayrıca Bakınız: İnsülin Direncini Artıran Beslenme Önerileri

Kilo Yönetimine Yardımcı Olur!

Lif ve protein bakımından zengin gıdalar, kendinizi tam olarak hissetmenize ve genel olarak daha az kalori tüketmenize yardımcı olabilir. Nohutları beyaz ekmekle karşılaştıran araştırmalar, nohut tüketen çalışma deneklerinin daha iyi glisemik kontrole sahip olduğunu ve iştah ve kalori alımını bastırdığını bulmuştur.

Araştırmaların gözden geçirilmesi, beslenmenize bakliyat (nohut da dahil olmak üzere bazı baklagiller) dahil edilmesinin, diyetler kalorileri kısıtlamak için tasarlanmamış olsa bile kilo vermeye etkisine yol açtığını buldu.

Alerjiler

Nohut, soya fasulyesi ve yer fıstığı gibi (her ikisi de en iyi alerjenlerdir) baklagillerdir. Nohut alerjisi genellikle zaten soya, bezelye, mercimek veya kuruyemişlere karşı alerjisi olan kişilerde çapraz reaksiyon olarak görülür. Bu gıdalardan herhangi birine, özellikle bezelye veya mercimek alerjiniz varsa veya nohut tükettikten sonra herhangi bir semptom yaşarsanız, sizin için neyin güvenli olduğunu belirlemek için diyetinizi doktorunuzla konuşun.

Ayrıca Bakınız: Soya Proteini Faydaları

Nohutun Zararları ve Yan Etkileri

Diğer fasulye ve yüksek lifli gıdalar gibi nohutlar da gaz gibi bazı bağırsak semptomlarına neden olabilir. Beslenmenize yavaş yavaş lif eklemek bu semptomları önlemeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, irritabl bağırsak sendromu veya başka bir sindirim durumu semptomlarını yönetmek için düşük FODMAP diyetini takip ederseniz, muhtemelen nohuttan kaçınmanız gerekir.

Nohut kurutulmuş ve konserve olarak mevcuttur. Konserve ürünler genellikle uygun olsa da, sodyumda kurutulmuş çeşitlerden daha yüksektir. Bir kutu nohut 622 mg sodyum içerebilir. Fazla sodyumun %40’ını azaltmak için nohutları suyunda boşaltın ve iyice durulayın.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status