70 Yaş Üstü İnsanlar İçin Protein Gereksinimleri

70 yaşın üzerindeyseniz ve genellikle kahvaltıda kızarmış ekmek ve reçel varsa, yemeğinize bir miktar protein eklemek isteyebilirsiniz. Kahvaltıda protein her yaşta iyi bir fikir olmakla birlikte, yeni araştırmalar, günlük (ve doğru zamanlarda) doğru miktarda protein tüketmenin 70 yaşın üstündeyken optimal sağlığı korumak için daha da önemli olduğunu göstermektedir.

Birçok kişi genç yetişkinlikte ve orta yaşta önerilen günlük protein alımını kolayca karşılarken, 70 yaşını geçtikçe, vücudunuz proteinleri yediğiniz yiyeceklerde kullanmada daha az etkili olabilir.

50 yaşında iken yediğiniz ile aynı miktarda protein yiyor olsanız bile, şimdi bundan yeterince değer elde etmiyor olabilirsiniz

Ne Kadar Proteine ​​İhtiyacımız Var?

Yetişkin nüfusun tamamı için genel kurallar günlük vücut ağırlığının her kilogramı için 0.8 g protein tüketilmesini önerirken (0.8 g / kg / gün), Toronto Üniversitesi’nde geriatrik beslenme uzmanı Carol Greenwood son 70 yaşın üzerindeki kişilerin en az 1 g / kg / gün protein almasını öneren araştırmalardan bahsediyor.

Greenwood, “Ortalama 50 yaşında, her gün 55 ila 70 gram protein yeterlidir” diyor. “Ancak yeni veriler 0,8 g / kg / gün standardının 70 yaşın üzerindeki insanlar için biraz düşük olduğunu gösteriyor, bu nedenle 70-85 gramlık bir aralık muhtemelen daha sağlıklı bir hedef.”

Ayrıca Bakın: Makro Besinler Nelerdir?

Ya eskisi kadar aç değilsen?

Birçok yaşlı yetişkin için bir zorluk, yaşlandıkça, tat alma duygularının değişmeye başlamasıdır. Ek olarak, azalan koku hissi, favori yiyeceklerin bile farklı veya daha az çekici olmasına neden olabilir. Alıştığınız kadar yemek yemeyi düşünmeyebilirsiniz, bu da sizi yeterli besin almama riskine sokar.

Greenwood, “Çoğu yaşlı yetişkinin eskiden sahip oldukları iştahları yok.” “Bu, sağlıklı, toplumda yaşayan yaşlı insanlar için bile geçerlidir; 50 yaşlarında yedikleri miktarları yiyemezler. İştahları azaldıkça, boş kalorilere daha az yer vardır, bu yüzden daha fazla yemeye, eskisinden daha fazla proteine dikkat etmeleri gerekir. “

İştahımızı Doğal Olarak Artırmanın 9 Yolu

Ne zaman yediğiniz kadar ne yediğiniz de önemlidir.

Bir başka husus, gün boyunca ne sıklıkta protein yediğinizdir. Greenwood’a göre, genç yetişkinler bir öğünden diğerine küçük miktarlarda amino asit (protein yapı taşları) depolayabilirler, ancak bu 70 yaşın altındaki kişilerde değişir.

“Yeni kanıtlar bize 70 yaş ve üstü kişiler için protein öğünleri arasındaki zaman aralığının genç insanlardan daha kısa olması gerektiğini söylüyor. Akşam yemeği için kırmızı et yemeye ve yarın akşam yemeğine kadar protein yememeye güvenmemelisiniz. yemeğin içinde sağlıklı bir protein kaynağı olmalıdır. “

Her öğünde (kahvaltı, öğle ve akşam yemeği) günlük protein alımıınızın yaklaşık üçte birini yemeyi hedefleyin.

Daha Fazla Protein Almanın Yolları

Sağlıklı az yağlı protein kaynakları arasında kümes hayvanları, balık, süt ürünleri ve yumurta bulunur. 100 g tavuk göğsü yaklaşık 30 gram protein içerir. 1/2 bardak süzme peynir, yaklaşık 15 gram protein içerir. Sabahları tost ve reçel için harika bir ilave tat olan yoğurt, yarım fincanında yaklaşık 15 gram protein sunar. Büyük bir yumurta yaklaşık 6 gram protein verir.

Bitki bazlı protein kaynakları arasında kalorisi yüksek olmasına rağmen mutlaka kilo artışı olmayan kuruyemişler bulunur.

Yaşlandıkça (70 yaşın üzerinde), proteini yediğiniz yiyeceklerde kullanma ve saklama konusunda daha az etkili olabilirsiniz. İştahınız azalabilir, bu nedenle yeterli besin almak için ekstra çaba sarf etmeniz gerekebilir.

Protein alımınızı gün boyunca öğünlerinize eşit şekilde dağıtın.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status