İstiridye Mantarının Sağlığımıza Bilimsel Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İstiridye mantarları, sağlığı etkilediği düşünülen bir dizi madde içerir. Bu maddeler diyet lifi, beta-glukan ve diğer birkaç polisakkariti içerir – bağışıklık fonksiyonunu etkilediği bulunan bir karbonhidrat sınıfı.

İstiridye mantarının sağlığa faydaları üzerine bilimsel araştırmalar ortaya çıkmaktadır. Araştırma, bu mantarın potansiyel faydalarını inceledi.

Ayrıca Bakınız: İstiridye Mantarı Besin Değerleri

İstiridye Mantarı Yemenin Yararları

Kolesterolü Düşürebilir!

2015 yılında yapılan bir çalışmada istiridye mantarlarının (Pleurotus ostreatus) diyet lifi bileşeninin karaciğerde trigliserit birikimini azaltmada yararlı olabileceğine dair kanıtlar bulundu.

Kalp Sağlığını Geliştirir!

Araştırmalar, mantar gibi lifli tüm yiyeceklerin, az kalori ile çeşitli sağlık etkileri sağladığını ve sağlıklı bir beslenme deseni için akıllı bir seçim olduğunu göstermiştir. Birçok çalışma, daha yüksek lif alımını daha iyi kalp sağlığı ile ilişkilendirmiştir.

Bir çalışmanın yazarları özellikle sebzelerde ve diğer gıdalarda lifin “onları hastalık önleme ve ateroskleroz ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltma için cazip hedefler haline getirdiğini” söyledi.

Ayrıca Bakınız: Mantarın Bilinmesi Gereken 4 Faydası

Daha İyi Bağışıklık Fonksiyonunu Destekler!

Yayınlanan küçük bir araştırmaya göre, istiridye mantarları bağışıklık fonksiyonunu artırabilir. Çalışma için katılımcılar sekiz hafta boyunca bir istiridye mantarı ekstresi aldılar. Çalışmanın sonunda araştırmacılar, ekstraktın bağışıklık arttırıcı etkilere sahip olabileceğine dair kanıtlar buldular.

Yayınlanmış başka bir çalışma, istiridye mantarlarının bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olan immünomodülatörler olarak işlev gören bileşikler içerdiğini bildirdi.

Kanser Riskini Azaltabilir!

Bazı ön araştırmalar, istiridye mantarlarının kanserle savaşan özelliklere sahip olabileceğini göstermektedir. Bu araştırma, yayınlanan ve insan hücreleri üzerindeki testlerin bir istiridye mantarı ekstresinin meme kanserinin ve kolon kanserinin büyümesini ve yayılmasını baskılayabildiğini gösterdiğini göstermektedir.

Ayrıca Bakınız: Maitake Mantarının Sağlığımıza Faydaları

Bilim adamları ile ilişkiyi tam olarak anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu öne süren araştırmalar devam ediyor.

Metabolik Sağlığı Geliştirir!

Bol miktarda lif bakımından zengin sebze içeren bir beslenme, sağlık uzmanları tarafından sağlıklı kiloya ulaşmak ve bunu korumak için bir yöntem olarak önerilir. Ancak mantarlar, daha iyi metabolik sağlığınızı korumanıza yardımcı olmak için ek bir fayda sağlayabilir.

Ayrıca Bakınız: Obezite Cerrahisi Hakkında Bilgiler

Yayınlanan bir çalışmada yenilebilir mantarların obezite üzerindeki etkileri incelendi. Araştırmacılar, “düzenli mantar tüketiminin, obezite de dahil olmak üzere metabolik sendromun tedavisinde etkili olduğu” sonucuna vardı. Bununla birlikte, uygulamanın diyet ve yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra düzenli fiziksel egzersizle birleştirilmesi gerektiğini önerdiler.

Ayrıca Bakınız: Metabolik Sendrom Hakkında Detaylı Bilgiler

Alerjiler

İstiridye mantarlarına alerjik reaksiyon gösteren en az bir olgu sunumu vardır. Rapora göre, bir mantar işçisi mantarlara maruz kaldıktan sonra titreme, ateş, eklem ağrısı ve deri döküntüleri yaşadı. Belirtiler birkaç gün sonra ortadan kayboldu.

Mantarlara karşı alerjik reaksiyonların başka raporları vardır. Yayınlanmış bir vaka çalışmasına göre, küf alerjenlerine karşı önceden duyarlılaşma, çapraz reaksiyona giren mantar proteinlerine ciddi gıda reaksiyonlarını açıklayabilir.

Küf alerjiniz varsa, mantar tüketirken oral alerji sendromu belirtileri yaşayabilirsiniz. Bu semptomlar ağız, yüz, dudak, dil ve boğazda kaşıntı veya şişmeyi içerebilir. Küflenme alerjiniz varsa, mantar tüketmeden önce sağlık uzmanınızla konuşun

İstiridye Mantarı Zararları ve Yan Etkileri

İstiridye mantarlarının bu sorunlara neden olup olmadığı belirsiz olsa da, özellikle büyük miktarlarda belirli tür yenilebilir mantar tüketen bazı insanlar mide bulantısı, şişkinlik, ishal veya mide gürlemesi gibi mide problemleri yaşayabilir.

Ayrıca, mantarların ağrı veya epilepsiyi yönetmek için geleneksel olarak reçete edilen bir ilaç olan gabapentin ile etkileşime girebileceğini gösteren bazı kanıtlar vardır. Ancak sınırlı araştırma özel olarak istiridye mantarlarını içermiyordu ve araştırmacılar etkileşimin klinik olarak anlamlı olmayabileceği sonucuna vardılar.

Gelişmekte olan bilimsel araştırmalar, istiridye mantarlarını diyet takviyesi formunda almanın faydalarını ortaya koyuyor.

Bazı durumlarda, ürün belirtilen miktardan farklı dozlar verebilir. Nadir durumlarda, ürün metaller gibi diğer maddelerle kontamine olabilir.

Bununla birlikte, hamile kadınlarda, emziren annelerde, çocuklarda ve tıbbi durumları olan veya ilaç alanlar için takviyelerin güvenliği konusunda çok az araştırma yapılmıştır.

Her zaman olduğu gibi, sağlık rejiminize istiridye mantarı veya takviyeleri eklemeden önce doktorunuza danışmanız önerilir. İstiridye mantar takviyeleri, yüksek kolesterol gibi ciddi sağlık durumlarını tedavi etmek için standart tıbbi bakımın yerine kullanılmamalıdır.

Son olarak, güvenilir bir gıda satıcıdan (bir market veya pazar gibi) satın alınan mantarları tüketmek en güvenlidir. Vahşi doğada toplanan mantarları yemek mantar zehirlenmesine yol açabilir. Bazı yabani mantar türleri zehirlidir ve karın ağrısı, baş dönmesi, ishal, baş ağrısı ve bilinç kaybına neden olabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status