Avokado Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Avokado Yağı Nedir?

Birçok beslenme programında avokado yaygın olarak kullanılırken, avokado yağı daha az popülerdir. Ancak avokado yağı, mutfakta birçok kullanımı olan sağlıklı bir yağdır. Bazı insanlar saç ve cilt sağlığı için avokado yağı bile kullanır. Ürünü günlük rutininize eklemek, özellikle mutfakta daha az sağlıklı yağların yerini almak için kullandığınızda birçok önemli sağlık ve güzellik avantajı sağlar.

Avokado Yağı Besin değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri, bir çorba kaşığı avokado yağı için açıklanmıştır:

  • Kalori: 124
  • Yağ: 5g
  • Sodyum: 1mg
  • Karbonhidratlar: 0g
  • Lif: 0g
  • Şekerler: 0g
  • Protein: 0g

Avokado Yağı İçeriği

Avokado yağında üç farklı yağ türü vardır.

Bu yağda az miktarda doymuş yağ vardır. Doymuş yağlar, kalp hastalığına katkıda bulunabildikleri için daha az sağlıklı yağlar olarak kabul edilir.. Avokado yağı, çorba kaşığı başına iki gramın altında doymuş yağ sağlar.

Ayrıca bir çorba kaşığı avokado yağı tükettiğinizde iki gram çoklu doymamış yağ alırsınız. PUFA olarak da adlandırılan çoklu doymamış yağ asitleri, kardiyovasküler sistem üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir, bu nedenle sağlıklı yağlar olarak kabul edilir.

Avokado yağındaki yağın çoğu tekli doymamış yağdır. Tekli doymamış yağlar esas olarak bitki kaynaklarından gelir ve genellikle oda sıcaklığında sıvıdır.

MUFA olarak da adlandırılan tekli doymamış yağların HDL kolesterolünüzü veya “iyi” kolesterolünüzü arttırdığına inanılmaktadır. Sağlık uzmanları, daha az sağlıklı yağları (doymuş yağlar ve trans yağlar gibi) tekli doymamış veya çoklu doymamış yağlarla değiştirmenizi önerir.

Avokado Yağı İçindeki Karbonhidratlar

Avokado yağında karbonhidrat yoktur. Avokado yağının tahmini glisemik yükü sıfırdır

Avokado Yağı İçindeki Protein

Avokado yağında protein yoktur.

Avokado Yağı İçindeki Mikro Besinler

Bütün bir avokado tüketirken sağlıklı bir C vitamini dozu alırken, USDA verilerine göre, yağ tükettiğinizde herhangi bir C vitamini veya başka önemli vitamin veya mineraller almayacaksınız.

Ayrıca, birçok sağlıklı yiyen, önemli lif içeriği nedeniyle diyetlerine avokado ekler. Ancak yağı tüketen hiçbir lif elde edemezsiniz.

Avokado Yağının Sağlığımıza Faydaları ve Kullanımı

Avokado yağı oleik asit bakımından yüksek olduğundan, tükettiğinizde kalp sağlığı açısından faydalı faydalar elde edersiniz. Oleik asidin, kalp hastalığı riskinizi azaltmaya yardımcı olmak için LDL kolesterolü (“kötü” kolesterol olarak da bilinir) düşürdüğüne inanılmaktadır.

Avokado yağının insanlar üzerinde araştırma yapılmamasına rağmen kilo kontrolüne yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar bile var. Fareler üzerinde yapılan bir araştırma, avokado yağı tüketiminin artmasının glikoz toleransını, insülin direncini arttırdığını ve daha düşük vücut ağırlığına katkıda bulunduğunu buldu. Ve başka bir çalışmada, avokado yağı tüketen farelerde metabolik belirteçlerde iyileşmeler bulundu.

Bununla birlikte, avokado yağını kilo verme diyetine dahil etmeyi seçerseniz, avokado yağının, tüm yağlar gibi hala yağ olduğunu hatırlamak önemlidir. Yağlar, karbonhidratlar ve protein için gram başına dört kalorinin aksine gram başına dokuz kaloriye katkıda bulunur. Bu nedenle, avokado yağı sağlıklı bir yağ olarak kabul edilmesine rağmen, sağlıklı bir ağırlığa ulaşmak ve korumak için yağı ve meyveyi ılımlı olarak tüketmelisiniz.

Ayrıca Bakınız: Aspir Yağı Ne İşe Yarar?

Avokado Yağı Hakkında Merak Edilenler

Avokado yağı ne işe yarar? Bazı popüler kullanımlar nelerdir?

Aşağıdakiler, avokado yağının mutfak dışındaki en yaygın kullanımlarından bazılarıdır.

Cilt için avokado yağı kullanımı: Avokado yağının gözenekleri tıkama olasılığı diğer birçok krem ​​ve yağdan daha azdır. Bu nedenle, bazı insanlar kırışıklıkların görünümünü en aza indirmek ve cildi yumuşatmak için kullanmayı sever. Bazı ticari avokado yağları, avokado yağındaki E vitamininin cilt sağlığını artırmaya yardımcı olduğunu bildirir. Bununla birlikte, USDA verilerine göre, avokado yağında E vitamini yoktur.

Saçlar için avokado yağı kullanımı: Bazı erkekler ve kadınlar, saçların kabarmasını önlemek ve daha pürüzsüz parlak bir görünüm oluşturmak için saçlarına avokado yağı kullanır. Bazı insanlar ayrıca kafa derisine uygulandığında avokado yağının saç büyümesini uyarabileceğine inanır. Ancak, bu yararı destekleyecek araştırmalar bulunmamaktadır. Bu ürün kokusuz olduğundan ve kafa derinizdeki cilt gözeneklerini tıkama olasılığı olmadığından, saç rutininize (uçlara veya kafa derisine uygulayarak) biraz avokado yağı sürmek saçınızın daha sağlıklı görünmesini sağlayabilir.

Avokado yağı nasıl saklanır?

Çoğu yağ, özellikle oleik asit bakımından yüksek olanlar, doğrudan güneş ışığından uzak, serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır.

Avokado Yağı: Alerjiler ve Etkileşimler

Avokado alerjileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde mümkündür. Avokado alerjiniz varsa, avokado yağı tüketirken dikkatli olmak isteyebilirsiniz. Bu yağ meyvenin etinden (tohumlardan veya kabuğundan) üretilir, ancak avokado etine alerjisi nadir değildir.

Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Akademisi uzmanları da “avokado’nun diğer birçok gıda ile geniş bir çapraz reaktiviteye sahip olduğunu” belirtiyor. Bu nedenle, muz veya kivi gibi diğer gıdalara alerjiniz varsa, avokado veya avokado yağına reaksiyonunuz varsa test yaptırmak isteyebilirsiniz. Avokado alerjisi olan kişilerin de lateks duyarlılığına sahip olabileceğini belirtiyorlar.

Avokado veya avokado yağına karşı bir alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, bunu teşhis etmek için çok sayıda test mevcut olduğundan sağlık uzmanınıza danışın.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status