Mandalina: Besin Değerleri ve Kalorisi

Mandalina, diğer meyve türlerine kıyasla karbonhidratlarda nispeten düşüktür. Ancak boyutları nedeniyle, mandalinaları aşırı tüketmek genellikle kolaydır.

Mandalina yiyorsanız, özellikle karbonhidrat alımınızı sayıyorsanız, porsiyonu maksimum bir ila iki arasında tutun.

Ayrıca Bakınız: Mandalina Faydaları

Mandalinanın Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri 76g ölçülen küçük bir mandalina için verilmiştir.

  • Kalori: 40
  • Yağ: 0,5g
  • Sodyum: 1.5mg
  • Karbonhidratlar: 10.1 g
  • Lif: 1.3g
  • Şekerler: 8g
  • Protein: 0.6g

Karbonhidrat

Mandalinadaki karbonhidratların çoğu sağlıklı şekerlerden gelir: fruktoz, glikoz ve sükroz. Küçük bir mandalina, diyet lifi ihtiyaçlarınızın %5’ini içerir. Mandalinadaki lif, birçok narenciye gibi, çözünür, bu da sindirimi yavaşlatmaya yardımcı olur. Çözünür lif ayrıca kan şekerinin stabilize edilmesine ve kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur.

Mandalina portakal ailesindeki meyvelerin düşük glisemik indeksi 47’dir. Tek bir mandalının glisemik yükünün 3 olduğu tahmin edilmektedir.

Yağlar

Mandalina yağda çok düşüktür, ihmal edilebilir miktarda tekli doymamış, çoklu doymamış ve doymuş yağ asitleri içerir.

Protein

Mandalina proteini düşüktür, az miktarda esansiyel ve esansiyel olmayan amino asit içerir, aspartik asit en yüksek miktarda bulunan asittir.

Vitaminler ve Mineraller

Bir küçük mandalina günlük C vitamini alımınızın %34’ünü sağlar. Ayrıca günlük A vitamini alımınızın %10’unu alırsınız. Bir mandalinada az miktarda tiamin, B6 vitamini ve folat vardır.

Mandalina, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve demir gibi az miktarda mineral içerir. Potasyumca zengin diyetler kardiyovasküler hastalık riskini azaltır. Kalsiyum, sağlıklı kemikler ve dişler için önemlidir. Magnezyum kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Demir, kaslara oksijen sağlamak için önemlidir.

Mandalina Saklama Koşulları ve Gıda Güvenliği

Bir hafta içinde yemeyi planlıyorsanız, mandalinaları oda sıcaklığında saklayın. Onları plastik bir torbaya koyabilir ve iki haftaya kadar taze tutmak için buzdolabında saklayabilirsiniz

Mandalinaları dondurabilirsiniz, ancak önce kabuğunu çıkarmalısınız. Mandalina bölümlerini alın ve çok az veya hiç hava olmadan dondurucu güvenli bir torbaya koyun. Dondurucuda bir yıla kadar taze kalmalıdırlar.

Nasıl hazırlanır?

Mandalina salatalara, mezelere ve ana yemeklere hafif tatlı ve narenciye bir lezzet katabilir. Kabuğu çıkarın ve mandalinalarınızı doğrayın ve yemeklerinize yerleştirin veya salata sosu yapmak için mandalina suyu kullanın.

Mandalina ayrıca tek başına veya az yağlı yoğurt, süzme peynir veya doldurma, lif ve protein açısından zengin bir atıştırmalık için ricotta peyniri ile birlikte yenebilir.

Meyve güzel sunulan yemekler, yiyecek tamamlayıcı ve ferahlatıcı bir lezzet verir. Mandalina, sebze yemekleri, kümes hayvanları ve deniz ürünlerine mükemmel bir tat katar.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status