Muzun Besin Değerleri ve Kalorisi

Muzun karbonhidrat bakımından yüksek bir meyve olduğunu duyduysanız, bunların sağlıklı bir meyve olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Muzlar, sindirim sağlığı yararları sağlayan dirençli nişasta dahil olmak üzere çoğunlukla karmaşık karbonhidratlardan oluşur.

Muzdaki vitaminler ve potasyum, kan basıncınız ve genel sağlığınız için iyidir. İşte bu sevgili meyvenin bazı detaylarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Muzun Sağlığımıza Faydaları

Muz: Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri bir orta boy muz (118 g) için verilmiştir.

  • Kalori: 105
  • Yağ: 0,40g
  • Sodyum: 1.2 mg
  • Karbonhidratlar: 27g
  • Lif: 3,1 g
  • Şekerler: 14.4g
  • Protein: 1.3 g

Karbonhidrat

Muzlar, esas olarak, orta muz başına 27 gram olan karbonhidratlardan oluşur. Buna 3 gram lif ve doğal olarak oluşan 14 gramdan biraz fazla şeker dahildir

Muzlar olgunlaştıkça, dirençli nişastanın (lif) bazıları şekere dönüşür, bu da kahverengi lekeli sarı bir muzun aynı boyuttaki yeşil bir muzdan daha fazla şekere ve daha az life sahip olduğu anlamına gelir. Muzlar için glisemik indeks 48-54,2 arasında değişmektedir

Ayrıca Bakınız: Muz Yemek Neye İyi Gelir?

Yağlar

Muzlar yağ oranı düşüktür ve orta boy muz başına 1/2 gramdan azdır.

Protein

Muzlar da protein bakımından oldukça düşüktür ve orta muz başına 1,5 gramın altındadır.

Vitaminler ve Mineraller

Muz, 422mg potasyum veya yetişkin bir kadın için yaklaşık% 16 yeterli alım sunan bir orta boy muz ile potasyum içeriği ile ünlüdür. Potasyumun yanı sıra, muzda bir miktar C vitamini, folat, magnezyum ve kolin bulunur.

Muzun Saklama Koşulları, Depolama ve Gıda Güvenliği

Muzlar olgunlaştıkça yeşilden sarıya kahverengiye döner. Yeşil muz alırsanız, oda sıcaklığında açıkta olgunlaşmalarına izin verebilirsiniz. Olgunlaşma sürecini hızlandırmak için, yeşil muzları bir kağıt torbaya koyun veya diğer olgun meyvelerin yanına yerleştirin.

Muz istediğiniz sarı renk derecesine ulaştığında, sadece soyun ve yiyin. Kabuk buzdolabında koyu kahverengi veya siyah olabilir, ancak bunun altındaki muzun kalitesi üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Ayrıca olgunlaşmış muzları soyabilir, ezebilir veya dilimleyebilir ve dondurucuda hava geçirmez torbalarda saklayabilirsiniz. Bu, daha sonra pişirme veya smoothies’te kullanım için iyi yoldur. Dondurmadan önce muzları yıkamanıza gerek yoktur. Onları tutmadan önce ellerinizi yıkayın.

Nasıl hazırlanır?

Muzun tadını çıkarmanın birçok farklı yolu vardır. Sağlıklı bir tatlılık elde etmek için sade yulaf ezmenize veya yoğurtunuza dilimlenmiş muz ekleyin. Ayrıca bir parça kepekli ekmek üzerine fıstık ezmesi üzerine püresi muz (reçel yerine) yayabilirsiniz.

Dondurulmuş muzlar dondurma için nefis bir alternatiftir. Dondurulmuş bir püre muzunu az miktarda koyu çikolata ile karıştırın, birkaç ezilmiş badem ekleyin ve lezzetli, düşük kalorili bir dondurma elde edersiniz.

Birçoğumuz sadece muzun meyvesini yemeye ve kabuğu çöpü fırlatmaya alışkınız. Ancak, muz kabukları yenilebilir. Sadece unutmayın, eğer onları yemeye alışkın değilseniz sindirimi zor olabilirler.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status