Sıcak Kemoterapi (HIPEC) ile Tedavi Edilen Kanserler, Riskleri, Faydaları

Sıcak Kemoterapi (HIPEC) ile Tedavi Edilen Kanserler

Bazı kanser türlerini tedavi etmek çok zordur. Primer kalın bağırsak kanseri, apendiks kanseri veya mezotelyoma ve peritoneal karsinomatozis olarak bilinen psödomiksoma peritonei gibi periton (abdominal) boşluğun astar yüzeylerine yayılmış olan kanserler, bu tür kanserlerdir.

Sitoredüktif cerrahiyi takiben HIPEC, periton boşluğundan kaynaklanan veya periton boşluğuna hapsedilen maligniteleri bulunan bazı hastalar için kapsamlı bir cerrahi tedavi yöntemidir. Sıcak kemoterapi uygulanabilen bu kötücül hastalıklar şöyledir:

  • Psödomiksoma peritonei (PMP): Periton boşluğunda mukus birikimidir. Mukus, kopmuş (rüptüre olan) yumurtalık kistleri, apendiks veya diğer karın dokularından gelebilir. Mukus salgılayan hücreler periton astarına bağlanabilir ve mukus salgılamaya devam edebilirler.
  • Apendiks müsinöz adenokarsinomu: Apendikste sıralanan, müsin (mukusun ana bileşeni) üreten hücrelerden başlayan bir çeşit kanserdir.
  • Peritoneal mezotelyoma: Karın boşluğu astarını etkileyen benign (kanserli olmayan) veya malign (kanserli) bir tümördür.
  • Kolorektal karsinom: Kolonda (kalın bağırsağın en uzun kısmı) ve/veya rektum da (anüs öncesi kalın bağırsağın son birkaç santim ötesi) gelişen kanserdir.

Ayrıca Bakınız: Sıcak Kemoterapi Nedir?

Sıcak Kemoterapi Yan Etkileri, Riskleri ve Faydaları

Hipertermik intraperitoneal kemoterapinin (HİPEK), bazı yan etkileri vardır. Sindirim sisteminin aşırı miktarda kemoterapiden kurtulduğu süreçte, hastaların bir beslenme tüpü veya IV (damar) yoluyla yaklaşık iki hafta boyunca beslenme almaya hazır olmaları gerekir.

Sıcak kemoterapi; apendiks kanseri, peritoneal mezotelyoma, kalın bağırsak kanseri, rahim kanseri ve yumurtalık kanseri gibi solid (katı) tümörlerin peritoneal astara yayılma eğiliminde olan hastalarda incelenmiştir. Bazı çalışmalarda azalmış beyaz kan hücresi sayısı, anemi, düşük trombosit, gastrointestinal sorunlar ve nöropati; ağrı, uyuşma, karıncalanma, şişme veya kas güçsüzlüğüne neden olan bir sinir problemi gibi komplikasyonlar bildirilmiştir.

Ayrıca Bakınız: Yumurtalık Kanseri Tedavisinde HIPEC

Öte yandan, sıcak kemoterapi kanser ilaçlarını mikroskobik kanser hücrelerinin devam ettirebileceği bölgeye doğrudan gönderir ve belirli bir ilacın yalnızca küçük bir kısmı kan dolaşımına emilir. Mide bulantısı gibi yan etkiler; geleneksel, intravenöz kemoterapinin çoklu döngüleri ile oluşanlara kıyasla minimal düzeydedir. Buna ek olarak, bazı erken çalışmalar sıcak kemoterapinin güvenli olduğunu göstermiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status