Nar: Besin Değerleri ve Kalorisi

Nar, salatalara, kokteyllere ve et veya pirinç bazlı mezelere eklenebilen sulu tohumları (arils adı verilen taneler) olan yakut kırmızısı bir meyvedir. Bu çok yönlü meyve, sağlıklı bir lif dozu ile birlikte C vitamini ve bakır gibi önemli vitaminler ve mineraller sağlar.

Çoğu meyve gibi yağ ve sodyum oranı çok düşüktür. Taneleri narın etinden kurtarmak emek gerektirse de, lezzetleri ve içerdiği antioksidanlar için buna değer.

Ayrıca Bakınız: Nar Faydaları

Narın Besin Değerleri

Bir orta boy nar için bu beslenme bilgisi verilmiştir.

  • Kalori: 128
  • Yağ: 5g
  • Sodyum: 5mg
  • Karbonhidratlar: 29g
  • Lif: 6g
  • Şekerler: 21g
  • Protein: 3g

Karbonhidrat

Nar kalorileri öncelikle karbonhidratlardan gelir. Narda iki tip karbonhidrat vardır. Orta boy bir meyve tüketirseniz 21 gram şeker alırsınız. Ayrıca 6 gram lif veya önerilen günlük alımın %21’inden de yararlanacaksınız.

Beklendiği gibi, karbonhidrat sayıları, şekerler ve kaloriler nar suyu için meyveye göre farklıdır. Bir fincan 225 gr %100 nar suyu, 134 kalori, 33 gram karbonhidrat, 31 gram şeker ve 0 gram lif sağlar. Nar suyu kokteyli (diğer meyve ile karıştırılmış nar suyu) meyve suları ve ilave şeker) genellikle saf nar suyundan daha fazla kalori, karbonhidrat ve şeker içerir.

Taze narın tahmini glisemik yükü (GL) 18’dir. Glisemik yük, belirli bir yiyecek veya içeceğin servis büyüklüğünü dikkate alan tahmini bir glisemik indekstir. Kan şekeri üzerindeki etkilerine göre gıdaları seçen insanlar için sadece glisemik indeks kullanmaktan daha yararlı olduğu düşünülmektedir.

Yağlar

Narda az miktarda yağ vardır. Bütün bir meyvede 1 gramdan daha az doymuş yağ, çoklu doymamış yağ ve tekli doymamış yağ vardır. Ancak bu küçük miktarların, bu yiyeceği çok fazla tüketmediğiniz sürece beslenmenizde önemli bir fark yaratması olası değildir.

Protein

Nar az miktarda protein sağlar. Orta boy bir meyve 3 gram protein sağlar. Daha büyük bir meyveden yaklaşık 5 gram protein alacaksınız. Nar suyu ise neredeyse hiç protein (fincan başına 0.4 gram) vermez.

Vitaminler ve Mineraller

Bütün, taze nar önemli vitaminler ve mineraller içerir. Orta büyüklükte bir meyvede 16 mg C vitamini vardır, bu da 2.000 kalorilik bir diyete göre yaklaşık %18 önerilen günlük değerdir.

Orta boy bir nar ayrıca kadınlar için önerilen günlük K vitamini alımının %28’ini ve erkekler için %21’ini içerir. K vitamini, vücutta kan pıhtılaşma işlevlerine yardımcı olan yağda çözünen bir vitamindir.

Önerilen günlük alım, sağlıklı bireylerin neredeyse hepsinin (%97-98) beslenme gereksinimlerini karşılamak için yeterli günlük düzeydir. Narlar ayrıca iyi bir folat (RDA’nın %15’i), bakır (RDA’nın %27’si), tiamin (RDA’nın %9’u), B6 ​​vitamini (RDA’nın %9’u) ve potasyum (önerilen alımın %10’u); potasyumun RDA’sı yoktur).

Nar suyu içiyorsanız, yine de K vitamini, folat ve (bazı) bakırdan faydalanabilirsiniz, ancak uzmanlara göre meyve suyu neredeyse hiç C vitamini sağlamaz. Bununla birlikte, her gün yeni ürünler ortaya çıkabilir. C vitamini, gıda etiketlerini kontrol etmek en iyisidir.

Ayrıca Bakınız: Her Mutfakta Olması Gereken Süper Yiyecekler

Depolama ve Gıda Güvenliği

Narları yemeye hazır olana kadar sağlam (bütün) tutun. Bütün bir meyve oda sıcaklığında veya buzdolabında (plastik bir torbada) üç aya kadar saklanır. Bununla birlikte, taneler meyveden çıkarıldıktan sonra yaklaşık üç gün boyunca iyidir. Taze arkları buzdolabında saklayın. Sıklıkla meyveden çıkarılmış olan nar taneleri buzdolabında saklayın.

Nasıl hazırlanır?

Nar “tohumları” aslında nar taneleri olarak adlandırılır. Bu sulu yuvarlak mücevherler lezzet ile doludur. Her bir tane içinde tohumlar lif sağlasa da yiyebileceğiniz veya tükürebileceğiniz beyaz bir tohum vardır. Çoğu insan kabuğu veya taneleri çevreleyen beyaz eti yememeyi tercih eder. Her ikisi de genellikle acı olarak tanımlanır.

Birçok kişi genellikle bütün nar yemeye üşenir. Çünkü tohumları çıkarmak bir angarya olabilir. Ancak, tercih ettiğiniz bir yöntem olduğunda, hızlı bir şekilde yapmak kolaylaşır. Bunun için artık pek çok aparat satılmaktadır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status