Ceviz: Besin Değerleri ve Kalorisi

Ceviz, fırınlanmış ürünlerden tuzlu yemeklere kadar çok çeşitli tariflere besleyici bir atıştırmalık ve doyurucu, lezzetli bir katkı olabilir. Ceviz mükemmel bir çoklu doymamış yağ kaynağıdır – kalp sağlığını artırabilen ve diğer faydalar sağlayabilen sağlıklı bir yağ. Farklı ceviz çeşitleri vardır.

Ayrıca Bakınız: Cevizin Faydaları

Ceviz Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri 28 g veya yaklaşık yedi ceviz için belirtilmiştir.

  • Kalori: 183
  • Yağ: 5g
  • Sodyum: 0.6mg
  • Karbonhidratlar: 3.8g
  • Lif: 1,9 g
  • Şekerler: 0.7g
  • Protein: 4.3g

Karbonhidrat

Bütün bir ceviz porsiyonu sadece yaklaşık 3.8 gram karbonhidrat içerir. Çok az miktarda nişasta (0.017g) ve az miktarda doğal olarak oluşan şekerdir (0.7g). Cevizdeki karbonhidratın çoğu sağlıklı liflerden (1.9g) geliyor.

Cevizlerin tahmini glisemik indeksi 15’tir, bu da onları düşük glisemik bir gıda haline getirir. Tek bir ceviz porsiyonunun glisemik yükünün 1 olduğu tahmin edilir. Glisemik yük, bir yiyeceğin kan şekeri üzerindeki etkisini tahmin ederken porsiyon boyutunu dikkate alır.

Yağlar

Cevizdeki kalorilerin çoğu yağdan gelir. Bir porsiyon fındık yerken 18 gram yağ tüketeceksiniz. Yağın çoğu çoklu doymamış yağdır (13.4g), ancak bazıları tekli doymamış yağdır (2.5g) ve çok az miktarda doymuş yağdır (1.7g).

Çoklu doymamış yağlar ve tekli doymamış yağlar sağlıklı yağlar olarak kabul edilir. Genellikle fındık, tohum ve avokado gibi bitki kaynaklarından gelirler. Araştırmalar sürekli olarak doymuş yağların çoklu doymamış veya tekli doymamış yağlarla değiştirilmesinin kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

Protein

Lif ve sağlıklı yağ sağlamanın yanı sıra, ceviz ayrıca sağlıklı bir protein artışı sağlar. Tek bir porsiyon 4 gramdan fazla sağlar.

Vitaminler ve Mineraller

Ceviz, günlük ihtiyaçlarınızın %48’ini sağlayan mükemmel bir manganez kaynağıdır. Aynı zamanda çok iyi bir bakır, magnezyum ve fosfor kaynağıdır. Ceviz ayrıca daha az miktarda demir, kalsiyum, çinko, potasyum ve selenyum da sağlar.

Cevizdeki vitaminler arasında B6 vitamini, folat ve tiamin bulunur.

Ceviz Saklama Koşulları ve Gıda Güvenliği

Maksimum raf ömrü için, ne zaman kullanmayı planladığınıza bağlı olarak cevizlerinizi buzdolabında veya derin dondurucuda hava geçirmez bir kapta saklayın. Cevizleri soğuk tutmak, onların bozulmasını önleyebilir. Buzdolabında saklanan cevizler, soğan, sarımsak veya balık gibi güçlü kokulu gıdalardan uzak tutulmalıdır, çünkü ceviz diğer gıdaların lezzetlerini emebilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status