Çileğin 5 Önemli Faydası ve Zararları Nelerdir?

Çilek, canlı renklere sahip olmasını antioksidan dizisine borçludur. İşte çilek yemenin sağlığımıza faydalarından bazıları şöyledir:

Ayrıca Bakınız: Çilek Besin Değerleri

Çilek Yemenin Yararları

Yüksek Kan Şekerini Önler!

Çilek, diyabet yönetimi için çeşitli faydaları olan düşük şekerli bir meyvedir. Sadece kan şekerini sabit tutmaya yardımcı olan lifler yüksek lifli olmakla kalmaz, aynı zamanda bir yemekten sonra ortaya çıkan kan şekeri artışını azaltabilir.

Çilek, bağırsaklarda glikoz alımını ve taşınmasını azaltarak, yüksek kan şekeri seviyelerine karşı koruma sağlar.

Artrit Belirtilerini Hafifletir!

Çileklerin, diz osteoartriti ile yaşayan insanlar için iltihabı azalttığı gösterilmiştir. Osteoartrit, alevlenmeler sırasında önemli ağrıya neden olan inflamatuar bir hastalıktır.

Çalışmalar, 12 haftalık bir süre boyunca 50 gram sulandırılmış dondurularak kurutulmuş çilek içeceğinin sağlanmasının, muhtemelen çilek biyoaktif bileşikleri nedeniyle osteoartritli kişilerin yaşam kalitesini iyileştirdiğini göstermektedir.

Yara İyileşmesini Destekler!

Çoğu yetişkin günde 75-90 miligram C vitamini gerektirir. Fincan başına yaklaşık 90 miligram C vitamini ile 1 çilek, bu güçlü antioksidan vitaminin en iyi kaynaklarından biridir. C vitamini, cildin yapısal bir bileşeni olan kolajenin öncüsüdür.

Vücudumuz C vitamini üretemediğinden, onu yiyeceklerle tüketmemiz önemlidir. Yeterli C vitamini almak, yaraları onarmak ve yaraları iyileştirmek için gerekli yapı taşlarını sağlar.

Kalp Sağlığını Geliştirir!

Çilek, kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürmeye yardımcı olacak liflere sahiptir. Çileklerde bulunan flavonoidler ve potasyum, yüksek tansiyonu düşürmek için çalışır. Buna ek olarak, çilekler kalp sağlığı için iki temel besin maddesi olan iyi bir C vitamini ve folat kaynağıdır.

Anti-enflamatuar ve antioksidan faydaları ile çilek, kardiyovasküler sisteminizi korumanın lezzetli bir yoludur.

Kolon Kanseri Riskini Azaltabilir!

İrritabl bağırsak hastalığı, hem düşük meyve hem de sebze tüketimi ile birlikte yüksek oranda hayvansal yağ alımı ile ilişkili artan kolon kanseri oranlarıyla bağlantılıdır.

Çalışmaların büyük bir incelemesi, daha fazla çilek yemenin yardımcı olabileceğini göstermektedir. Çileklerin, yüksek antosiyanin konsantrasyonları nedeniyle oksidatif stres belirteçlerini iyileştirdiği gösterilmiştir.

Genel popülaritesi göz önüne alındığında, çilek alımının teşvik edilmesi yaygın olarak kabul edilen bir tavsiyedir.

Alerjiler

Çilek alerjileri mümkündür ve üzüm ve kiraz gibi diğer meyvelerle çapraz reaktiviteyi içerebilir. Yaygın semptomlar kurdeşen, nefes darlığı içerir. Çilek alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız, test için bir doktora başvurun.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status