Fıstık Ezmesi: Besin Değerleri ve Kalorisi

Fıstık ezmesi, özellikle sporcular arasında en popüler gıdalardan biridir. Ayrıca bulabileceğiniz en iyi ve en ucuz protein kaynaklarından biridir.

Beslenme yararlarına rağmen, fıstık ezmesi yağ ve kalorilerde yüksektir. Sadece 2 yemek kaşığı, önerilen günlük yağ alımının dörtte birinden azını sağlamaz, bazıları doymuştur. Dahası, işlenmiş bir fıstık şekli olarak, en yaygın sekiz gıda alerjeninden biridir ve nüfusun bir kısmını etkiler.

Buna rağmen, fıstık ezmesinin besinsel faydaları, özellikle besinlerden yoksun olan veya diyetlerinde yeterli protein alamayan insanlar için sonuçlardan daha ağır basar.

Ayrıca Bakınız: Fıstık Ezmesi Faydaları

Fıstık Ezmesinin Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri tuz ilave edilmiş 2 çorba kaşığı (32 g) fıstık ezmesi için sağlanır.

  • Kalorisi: 190
  • Yağ: 5g
  • Sodyum: 140mg
  • Karbonhidratlar: 8g
  • Lif: 2g
  • Şekerler: 3g
  • Protein: 7g

Tek bir fıstık ezmesi porsiyonu 2 yemek kaşığıdır (32 gram), fıstık ezmesi ve sandviçi yapmak için gereken miktardır. Diğer tüm fındık ezmesi gibi, fıstık ezmesi de kalori ve yağ bakımından yüksektir.

Ancak iyi haber şu ki, bu kadar az miktarda yiyeceğe çok fazla besin değeri katıyor. Ayrıca, fıstık ezmesi daha enerjik hissetmenizi sağlayabildiğinden, çok fazla yemek yemiyorsanız enerji verebilir. Tükettiğiniz şey, özellikle kalp için sizin için son derece sağlıklı olabilir.

Az yağlı diyetin bir parçası olarak dahil edilirse, günlük olarak tüketilen sadece 1,5 gram kuruyemiş, araştırmaya göre koroner kalp hastalığı riskinizi azaltabilir.

Karbonhidrat

Fıstık ezmesi karbonhidrat açısından nispeten düşüktür. Bir fıstık servisindeki karbonhidratlar, toplam ağırlıklarının yalnızca %13 ila %16’sını oluşturur ve sadece 14’lük bir glisemik indekse (GI) dönüşür.

Fıstıklardaki karbonhidratların çoğu karmaşıktır, vücudun kırdığı tip metabolizma için yavaş yavaş donar. Öte yandan, fıstık ezmesi, kan şekerinde ani artışları tetikleyen basit karbonhidratlardan birkaçına sahiptir.

Şeker ilavesi olan ticari fıstık ezmesi markaları bile (Jif, Skippy ve Peter Pan gibi), fıstıkta doğal olarak bulunanlara bir veya iki gramdan fazla olmayan, minimumda tutma eğilimindedir.

Yağlar

Porsiyon başına 16 gram yağ çok gibi görünse de, çoğu “sağlıklı” tekli doymamış yağ ve çoklu doymamış yağdır. Sadece %4’ü atardamarlarınızı tıkayabilecek olan “sağlıksız” doymuş yağdan elde edilir.

Yerfıstığı içindeki tekli doymamış yağlar esas olarak oleik asitten (kolesterol seviyelerini olumlu yönde etkiler), çoklu doymamış yağlar ise ağırlıklı olarak linoleik asitten (kas oluşumuna yardımcı olur). Fıstık ezmesi ayrıca anti-enflamatuar olan ve diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskinde azalma ile ilişkili önemli miktarlarda omega-3 yağ asitleri içerir.

Bununla birlikte, bazı ticari markalar fıstık ezmesini stabilize eden ve doğal yağların ayrılmasını ve yukarı çıkmasını önleyen hidrojenlenmiş yağlar içerir. Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağların aksine, hidrojene yağ kan lipit seviyesini etkiler ve “kötü” LDL kolesterolün yükselmesine ve “iyi” HDL kolesterolün düşmesine neden olur.

Yüksek yağ içeriğine rağmen, fıstık ezmesinin kendisi %100 kolesterol içermez.

Protein

Yer fıstığı ezmesinin toplam ağırlığının yaklaşık %35’i proteinden olup, hayvansal olmayan proteinlerin daha iyi kaynaklarından biridir. Porsiyon başına 7 gramda, vejeteryansanız veya beslenmenizde yeterli miktarda protein almıyorsanız günlük alımınızı kolayca artırabilirsiniz.

Mikrobesinler

Fıstık ezmesi besin açısından yoğundur ve günlük vitamin ve mineral alımınızı karşılamanıza yardımcı olabilir. Önemli B-kompleks vitaminlerinin yanı sıra temel mineraller ve antioksidanlarla doludur. Ağaç kuruyemişlerinden farklı olarak fıstık ve fıstık ezmesi A veya C vitamini olarak hiçbir şey sunmaz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status