Glutamin Nedir? Faydaları Nelerdir?

Çalışmalar kas parçalanmasını en aza indirmek ve protein metabolizmasını artırabilmek için L-glutamin takviyesinin önemli olduğunu göstermiştir. Yazımızın devamında glutamin hakkında bilmeniz gereken her şey mevcuttur.

Glutamin Nedir?

Glutamin kaslarda bulunan en yaygın amino asittir. İskelet kasının yüzde 61 üzerinde glutamin bulunmaktadır. Glutamin sizin kas hücreleriniz için azot birincil taşıyıcı yapım olarak % 19 azot içerir. Glutamin, protein sentezinde önemli bir rol oynar.

Ayrıca Bakınız: Definasyon Dönemi Nedir?

Glutamin Yararları Nelerdir?

Glutamin, protein metabolizması, hücre hacim verici ve anti-katabolizmasında anahtar roller oynar. Glutamin, vücut yağ metabolize ve yeni kas büyümesini desteklemeye yardımcı olan büyüme hormonu salgılama yeteneğini arttırır. Anti-katabolizma yeteneği, kas yıkımını engeller. Özellikle yaz aylarında vücut geliştirenler kas kaybetmeden vücuttaki fazla yağlardan kurtulmak için büyük çaba harcarlar. Glutamin optimum performans için vücuda gereklidir.

L-Glutamin takviyesi pozitif azot dengesini arttırır ve kas kaybını önler. Son çalışmalar, 2 gram L-Glutamin ile % 400 büyüme hormonu seviyelerinin arttığını göstermiştir.

Ayrıca Bakınız: CLA Nedir?

Günlük iki ila 3 sefer 5’er gram Glutamin alımıyla toplamda 10 ila 15 gram glutamin alımı yeterlidir. Birçok protein takviyeleri zaten bazı L-Glutamin içine karıştırılır. Bu yüzden protein takviyesi alırken içeriğini okumanızı sizlere öneririz. Glutamin alımı için en iyi zamanlar sabah ve akşam yatmadan öncedir. Glutamin bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücut geliştiren için önemli bir hizmet sağlar. Glutamin bağışıklık sistemi için birincil enerji kaynağıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status